Organska 2- pitanja i zadaci...

Started by Al-Jasmina, 21-08-2006, 12:48:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Al-Jasmina

#45
Svica ili Saviæa? :)

nije opasan lapsus, svici su simpatiène bubice

''''''''''''
Super ¹to nam se profesor pridru¾io!
:~ :~ :~ :~
dobrodo¹lica!
:happy:  :cvet

Coolgemini

Da zivanshe,to bi bilo super...Da se naprave konsultacije putem prenosa elektrona :wink:.... :K
Nadam se da ce prof Vlada da nam krene u susret :Bog

zivanshe

'fala zabice!! ispravljeno. :)  lipsus tastaturae. :wink:

Marince

Moze li neko da objasni anomerni efekat ali ne preko interakcija dipola,vec preko preklapanja orbitala?Gledala sam po forumu,ovakvog odgovora nema,a Vlada je ove nedelje to predavao i pominjao je neke vezivne i antivezivne orbitale.Jasno mi je bilo kad sam slusala profesora,ali kad sam dosla kuci  :wall: Pa ako je neko to lepo razumeo,bilo bi jos lepse da to ovde objasni ili mooozda sam profesor ako kojim cudom ovo procita :help: :help: :help:

zivanshe

#49
antivezivna, sigma*, orbitala C-X veze je paralelna O orbitali u kojoj je slobodni e- par=>lakshe dolazi do formiranja C1=O+ (dvostruke veze).
+
veza C1-X u aksijalnom polozaju je duza nego u ekvatorijalnom=>slabija, tako da lakshe odlazi X-.

zbog svega toga, i uticaja dipola, povecava se mogucnost postojanja O+ oblika, a shto vishe energetski pristupachnih oblika jedinjenja, to je data konformacija pozeljnija.

ima tako puno stvari koje utichu na postojanje i stabilnost nekog jedinjenja...
sve shto napisah, uzmi sa rezervom. :ohwell:

orbitale veza
http://courses.cm.utexas.edu/archive/Summer2004/CHn301/Murray/motheory/0903.jpg
http://courses.cm.utexas.edu/archive/Summer2004/CHn301/Murray/motheory/0904.jpg

Marince


bebica111

zbog cega je nikotinska kiselina (pKa=4,85) slabija od benzoeve(pka=4,2)????????

Roben

bebice rezonanca tj. moras da vidis kakav je uticaj supstituenata na prsten i samo ce ti se kasti
Napisi rezonancu za supstituent na nikotinskoj kis. ako ti i dalje nije jasno postavi pitanje.
Moj vam je savet da dobro naucite rezonancu jer se rezonancom skoro sve objasnjava

Bred


Coolgemini

Bebice,nikotinska kiselina je derivat piridina koji je veoma jaka organska baza sto znaci da azot u nikotinskoj kiselini ima jak induktivni efekat i izrazite bazne osobine zbog slobodnog elektronskog para na azotu..To umanjuje uticaj kiselosti karboksilne grupe,ali za veoma mali procenat,posto je ceo aromatican sistem i dalje pi-deficitaran...

philoserbiana

#55
drago mi je sto se profa ukljucio u akciju"naucimo org,olaksajmo sebi".pozdrav i pohvale na rad forumcica*

хвала свима на предлозима и решењима,помаже ми.пољубац :lol2:

Natasa

kao pomoc u organskoj, ali i dugim predmetima prikljucuje vam se i NAPSer. Zapoceo je akciju "Izgradite svoju biblioteku".

U saradnji sa izdavaèkom kuæom Data Status nastavljamo sa akcijom ISB u nadi da æe vam pomoæi da oformite svoju struènu biblioteku. Svakog meseca æemo vam ponuditi jedno izdanje po specijalnoj ceni, a na poèetku svakog semestra æemo vam ponuditi veliki izbor izdanja po specijalnim cenama.

Organska Hemija "Struktura i Funkcija", Peter C. Vollhardt i Neil E. Schore, na srpskom i engleskom jeziku.

Ova akcija ima za ciljnu grupu studente farmacije ali i postdiplomce. Literatura koju ¾elimo da Vam ponudimo je ona koja æe odgovarati va¹im potrebama. Javite nam ¹ta mislite o ovoj akciji, svoje komentare i predloge, a pre svega javite nam koje naslove bi ¾eleli da uvrstimo u buduænosti. Spisak knjiga kao i specijalne akcije æe zavisiti upravo od va¹ih potreba.

Vise o svemu ovome mozete da vidite na NAPSer website-u.

sokobiv

Moze li neko da okaci test iz decembarskog roka?