Privatni Fakultet za Farmaciju u NS

Started by milantom, 21-05-2008, 22:20:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

ajmo, drzite se teme.

mozda je ovo samo buva, ljudi nabudzili sajt, postavili ovde linkove da ispitaju puls i reakcije i sad cekaju ...
:wink: :K

Nije problem otvaranje farmaceutskih fakulteta/odseka/visih skola po svim vecim gradovima u Srbiji ali to vodi eroziji struke i padu kvaliteta. A time bi najvise gubila bg farmacija jer ko je lud da se guli 5-6god u bgu kada moze, recimo u jagodini sa 3x manjim trudom da zavrsi fax i radi za istu platu kao onaj ko zavrsi u bgu.
To nikako ne moze biti isto.
Dakle, problem je nelojalna konkurencija.
Mene brine i kakav ce status biti onih ljudi koji zavrse te vise farmaceutske. Da li ce i oni moci da otvaraju apoteka? Koja ce njihova uloga biti u smaoj apoteci??
:hm

KaBoom

#46
Mene takoðe zanima ¹ta si kad zavr¹i¹ vi¹u farmaceutsku, gde mo¾e¹ i ¹ta da radi¹... Ne¹to tipa "glavni tehnièar", kao ¹to ima "glavna sestra" u medicini? Medicinari imaju smer Zdravstvena Nega, koji se jo¹ deli na dva podsmera od 3 i 4 godine studija (dva programa) i uop¹te mi ne ide u glavu ¹ta æe ti ljudi biti kad zavr¹e to...

A ¹to se tièe kvaliteta i struènosti, mo¾da æe otvaranje farmaceutskih fakulteta stvoriti pozitivnu konkurenciju, jer æe svi te¾iti da budu bolji. BG farmacija je do pre 8 godina bio jedini farmaceutski fakultet i tu su studenti diplomirali i zapo¹ljavali se i to je to... Nema drugog, nema boljeg, to je sve ¹to imamo. Sada se javljaju i drugi fakulteti i ljudi ih zavr¹avaju i zapo¹ljavaju se. Meðutim, pitanje koje bi moglo da se postavi je koji su bolji kad zavr¹e fakultet? Ako se recimo ja iz NS zaposlim negde i poka¾em da ne znam da radim, farmakologiju imao 10 a nemam pojma ili tehnologiju 9 a ne znam kremicu da napravim, dok onaj iz BG-a sa 7 zna, postavljaæe se pitanje kakva li je ta farmacija u NS? Dobiæu lepo otkaz, a kad doðe neki moj kolega iz NS samo æe mu reæi "neka hvala, imali smo veæ jednog sa va¹eg faksa i to odliènog studenta, ali...". Tako da mislim da æe se svi truditi da ne doðe do toga, jer æe se vest pro¹iriti i ko æe hteti da upi¹e farmaciju u NS nakon takvih situacija? Dakle, nije ni u interesu fakulteta, ni samih studenata, da ne uèe, da prepisuju, da samo pokupe diplomu, jer treba i raditi, kako studentima, tako i fakultetu.

Eto, nadam se da ste razumeli poentu... Dakle, zdrava konkurencija. :) Mo¾da bi bilo pametnije da rukovoðstva svih fakulteta i profesori sednu lepo i nekako usklade literature i naprave neki standard, da bi bili potpuno ravnopravni. Kontam da bi to bilo dobro za "sveop¹te dobro". Ali naravno, to se neæe desiti, jer svi te¾e da budu najbolji i da svi upisuju kod njih i plaæaju im itd...

ðurða



Mene brine i kakav ce status biti onih ljudi koji zavrse te vise farmaceutske. Da li ce i oni moci da otvaraju apoteka? Koja ce njihova uloga biti u smaoj apoteci??

postoji privatna vi¹a ¹kola za farmaceute u Ko¹utnjaku-univerzitet Milutin Milankoviæ.Iz prve generacije oko 80% studenata se zaposlilo na VMA kao vi¹i frmaceutski tehnièar.Ima puno na¹ih kolega koji su pre¹li sa faxa tamo.Na toj vi¹oj su rekli da æe moæi da rade u proizvodnji, u apoteci ili ko struèni saradnici, ali neæe moæi da otvore apoteku.To su njihove informacije, a koliko su pouzdane ne znam :hm

philoserbiana

postoji ili je postojala visa farmaceutska u cupriji...meni su rekli u toj skoli da je zvanje njihovih studenata diplomirani farmaceut,a mi sa fakultetom smo masteri ili magistri  :hm

Adonis_Vernalis

Zanimljivo. Ovi sa Omega MS mi nikada nisu odgovorili na pitanje koje sam im postavio, ali su mi zato uredno poslali vec dve poruke kojima me obavestavaju da ih akreditacija u necemu sprecava, ali tek sto nije. I dalje ne znam ko sta tamo predaje, ali znam da se niko nece upisati ako ne prodju akreditaciju. Posteno.

Imam i ja prijatelje, sa matorom decom, eto, pokoja pokusavaju da upisu farmaciju diljem Srbijice. Neka uspevaju, neka ne uspevaju. A onda mi se telefon usija od silnih poziva: pomagaj, spasavaj, preporucuj! Gde sad da probamo? Beograd je ko Bastilja, neprobojan, Novi Sad je kao Petrovaradin, neprobojan, Nis je kao Niska tvrdjava, neprobojan... Buduci da su ispusili svuda, ostaje mi kao preporuka privatna farmacija, akreditovana/neakreditovana, ko te pita. Upisuj bilo sta, bilo gde.

Na osnovu cega svoju preporuku da izgradim? Na osnovu fancy programa skinutog sa sajta, ili na osnovu imena i prezimena ljudi koji ce iza tog programa stati i izneti ga?

Kamicak

Samo da nam se ne desi jos jedan Megatrend, to bi stvarno bilo da  :bljak:

Adonis_Vernalis

#51
Ja samo insistiram na tome da saznam ko predaje farmakognozijske predmete, farmaceutsko-hemijske i farmaceutsko-tehnolosko predmete tamo. I to je sve. Ne mora biti jos jedan Megatrend. Neka to bude i najbolja farmacija u Srbiji. Samo hocu da znam imena i prezimena predavaca. Mnogo li je?

Quote from: milantom on 31-05-2008, 09:00:56
E pa bio sam da vidim to zdanje. Jos se rade unutrasnji radovi, tj prilagodjava ...

To ako odrade i zavrse ... to ce stvarno biti extra ... sve je hi tec, internet, ulazi na karticu ...

vidi se da su ulozili i to bas bas ...

A predavaci ce isto biti pravi ... Tako su mi bar rekli ...

No treba sacekati jos malo pa videti ...  :smekerica:

Sacekali smo. Mislim da je bilo dovoljno, bar fiksni telefon da se u telekomu registruje.

Bred

sve mi to smrdi ...  :wink:

licno mislim da za farmaceutske predmete nema boljih profesora od nasih na beogradskom farmaceutskom fakultetu ...
:wink:


KaBoom

Ne¹to sam naèuo da to otvara jedan nekada¹nji asistent Novosadske farmacije, koji je dobio sredstva od nekoga... Starije generacije ga se seæaju i ka¾u da je bio odlièan kao asistent i misle da æe dovesti odlièan kadar i sve da bude cakom-pakom. Ali to su pretpostavke, rekla-kazala... Videæemo.

philoserbiana

odakle ce da nabavi taj strucni kadar  :hm

nirre

Ako ima para dovoljno odakle oce. Pare sve vrte.

KaBoom

@philoserbiana: Nemam pojma... ©ta, ako da duplo veæu platu va¹im profesorima, verujem da bi bar neki pristali... Navodno æe svi profesori biti farmaceuti, ¹to nije sluèaj sa nama. Mi imamo samo jednog profesora farmaceuta, iz istorije farmacije. Ni¹ka farmacija ima vi¹e profesora farmacije, ali to je veæ jedna sasvim druga prièa na na¹em zavodu...

philoserbiana

ne mogu pare sve da kupe,postoji nesto sto se zove etika  :nene:

nirre

Izvini,o cemu ti pricas. Ne placa on njih na nista nemorlano nego jednostavno mu nudi isti posao za vece pare.

Adonis_Vernalis

Nije etika u pitanju, niti eticnost, jer se te dve kategorije ogledaju u necemu drugome.

Sukob interesa je u pitanju.

Ako bude bilo potrebe, rado cu elaborirati temu. Ukoliko ne, rekao sam sta je trebalo reci, i znati.