Fotografija

Started by Adonis_Vernalis, 23-08-2006, 11:35:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Naziv naseg foto-kluba. Glasam za:

Camera Obscura
FK Fotosinteza
Photographia Pharmaceutica
Mala krava Kumodraza
FaxArt
PharmArt
FK Fokus
KF3

Fodi

...nikako da na-`vatam a-vatar...

Pozdrav svima

posle par prozivki od Adonis_Vernalis-a elitni clan :K (oæu i ja da budem èlan biblioteke - elitni) i posle na¹eg kraæeg razgovora, eto i mene po prvi put u ovom forumu. Pozdravljam ideju o osnivanju foto kluba na fakultetu i bilo bi lepo kada bi on ponovo za¾iveo. Ne¹to od opreme postoji, aparat za uveæanje (vi¹e kom.) sa gomilom objektiva, dozne za razvijanje negativa, posuðe, lampe, filteri, foto-aparati..... moram samo da ka¾em da je to 90% oprema Instituta za botaniku, ali otom potom. Mogli bi da organizujemo kurseve, da razvijamo negative i fotografije, fotografi¹emo, eksperimenti¹emo i igramo sa svetlo¹æu i senkom, ali pre toga mora sve da se osmisli, da se vidi koliko je stvarno ljudi zainteresovano za ovako ne¹to, onda, vreme i mesto na¹eg prvog sastanka (u nekom od amfiteatara ili negde drugde) gde æemo se dogovoriti o tome ko æe voditi foto-klub, o naèinu finansiranja, o labiratoriji, mo¾da i napisati zvanièni dopis Dekanu ili veæ ne-znam-kome, posavetovati se sa FID-om i ostalim organizacijama ovde na fakultetu i videti kako oni funkcioni¹u, i dr.
Ovu priliku (studenti fotografi i svi zainteresovani) za osnivanje foto-kluba nemojte propustiti, imate profesora farmakognozije elitnog èlana :) koji ¾eli da pomogne, a to nije mala stvar.

Ako neko ima pitanja, pitajte.

Pozdrav


Adonis_Vernalis

Fodi, druze i prijatelju,

cestitam ti PRVU poruku na ovome forumu i zelim ti dobrodoslicu!!! Jos samo da savladas komande i eto nama jos jednog vrednog forumasa...

:~ :~ :~

Samo za tebe: tri cheerleader-sice...

Smrda

imam jedan predlog...da kad se oformi klub,za cije ime mi se btw predlog svidja,neko od poznavalaca fotografije napravi kurs za nas jadne male neznalice!!!

sandric

i ja se slazem da mi pocetnici treba da prodjemo neki vid obuke,cisto da me mislimo da smo profesionalci pa unistimo sve...

Adonis_Vernalis

#49
Kad se foto-klub formira (ime cemo mu dati zajedno, ovde na forumu - kad se iskristalisu predlozi - putem ankete), oni koji se bave fotografijom, pocece da rade. Izmedju ostalog, radice i na smisljanju kurseva za pocetnike, sto za cilj ima sirenje fotografske umetnosti i kulture (s)likovnog izrazavanja medju farmaceutima. Siguran sam da cemo organizovati i izlozbe renomiranih fotografa (bar izlozbenog prostora imamo u obilju, kakav je hol naseg fakulteta), kao i njihova predavanja, sa istim ciljem.

Do daljnjeg, moze se funkcionisati i BEZ TAMNE KOMORE, sa mnoooogo dobrim racunarom koji cemo, nadam se, kupiti. Fotografisete. Razvijete film u dobrom foto-studiju (nasi profesionalci ce vam vec objasniti gde da nosite svoje filmove, jer nije svejedno). Skenirate negative. Poigrate se photoshop-om. Obradite fotografije. Narezete par CD-ova i nosite na izradu, opet u dobar foto-studio. Svoje fotografije ponesete i izlozite ih na Fakultetu, kada izlozba bude organizovana. Ili isto to, samo malo drugacije - sa digitalnim aparatom. Posle svega, mozda i prodate svoj rad, jer se i dobre fotografije, ne samo ulja na platnu, mogu prodati. I kostaju. Deo zaradjene svote (npr 10 %, popularni desetak), date svom foto-klubu, zarad amortizacije racunara, a ostatak potrosite u Kafani Bologna (vlasnici Vladimir i Darker)...

"Camera obscura" je samo jedan nemusti predlog. Predlozite jos nekoliko imena. Napravicu anketu, koju cu prepustiti vama i vasim glasovima. Demokratski izabrano, ono sto budete izabrali, bice ime naseg foto-kluba... Zelim mu mnogo lepih godina. Ja cu sa njim provesti jos 25...

Smrda

Samo 25!?!?!?.... :hm
Sve smernice su uzete k'znanju...ali imam jos samo jedno pitanje...
Koji aparat da favorizujemo digitalni ili manualni(da se tako izrazim)? :)

Adonis_Vernalis

Quote from: smrda on 23-09-2006, 14:23:40
Samo 25!?!?!?.... :hm
Sve smernice su uzete k'znanju...ali imam jos samo jedno pitanje...
Koji aparat da favorizujemo digitalni ili manualni(da se tako izrazim)? :)

Oh well, ja vec punih 12 godina radim... Gde je 12, tu i 15... 15+25 daje 40, a to je radni vek muskarca na ovim prostorima... Posle toga, profa ide u staro gvozdje, da gaji pcele i igra se sa unucima...

Sto se vrste i tipa foto-aparata tice, ako planirate nabavku, konsultujte se sa Fodijem... Ili sa Avendonom. Ja imam klasicnu Minoltu, sa izmenjivim objektivima, svetlomerom i elektronikom koja dozvoljava prioritet blende... Nista vise. Secam se likova koji su na saveznim takmicenjima iz fotografije uzimali prve nagrade sa ruskim aparaticima marke Smena 8... Mandusic Vuk je bitan. Puska manje-vise... :)

Fodi

 :shock :shock :shock Hvala za cheerleader-sice...jos da su prave   :twisted: :angel: :happy:

sto se tice izbora foto-aparata, svakako predlazem klasican, stari tip - ne digitalni (kako bi neko rekao) aparata, sa mogucnoscu manuelne blende i ekspozicije (sta je to manuelna blenda i ekspozicija  :wink:) nesto slicno kao sto je u mom avataru. Mislim da ako neko stvarno zeli da se bavi umetnickom* fotografijom mora da savlada osnove rukovanja i principe rada foto aparata. Kreativni deo dolazi kasnije, i tu ima dosta da se uci, ali to je nesto sto je u nama, nesto sto zelimo da pretocimo na "papir", a da bi smo to uradili moramo da znamo kako funkcionise foto-aparat.

*smatram da i oni koji zele da se bave fotografijom iz zabave pri snimanju uspomena takodje treba da znaju kako radi aparat.

kako se ubacuju slike ovde :`?

vladimir

#53
@Fodi:pozdrav, buraz, i dobro nam dosao! :>
Uputstvo kako da ubacujes slike na forum imas na sledecem linku: http://www.farmaceuti.com/forum/index.php?topic=583.0

Vampire 666

ne bavim se fotografjom, ali...tehnofil sam i mogu reci da su obicni aparati skroz prevazidjeni i da nikako ne treba ulagati sretstva u opremu tog tipa...digitalno je postalo standard, a profi digitalni aparati nude mnogo vise nego bilo koji obican....

Smrda

sto se tice izbora foto-aparata, svakako predlazem klasican, stari tip - ne digitalni (kako bi neko rekao) aparata, sa mogucnoscu manuelne blende i ekspozicije (sta je to manuelna blenda i ekspozicija :wink:) nesto slicno kao sto je u mom avataru.
....upravo zato sam i pitala.....hvala na objasnjenjima.... :)
......."Posle toga, profa ide u staro gvozdje, da gaji pcele i igra se sa unucima..."
sve sve,profo...ali bas staro gvozdje....!?!?!?  :hm :hm :hm
malko vise optimizma,molim!!! :wink: :wink:

pekmez

I ja sam za staro gvozdje, pravi umetnici znaju zasto.

Fodi

Hvala Vladimiru za objasnjenje, a sa Vampirom ne mogu bas u potpunosti da se slozim zato sto obican foto-aparat moze da se nabavi za 50-100 evra, polovan naravno, sa manuelnom blendom i ekspozicijom i sa minimalno TTL svetlomerom, u koji kad se stavi slajd film moze da napravi fotku kakvu mozda mogu da naprave digitalci od 4000-20000 evra. Ne kazem ja da cemo mi praviti fotografije za bilborde, niti da necemo da se bavimo i digitalnom fotografijom ako foto klub zazivi, ali bar sam do sada stekao utisak da su ljudi na forumu prvenstveno zainteresovani da nauce klasicnu fotografiju.

obican 50 evrica

digitalac 20.000 evrica

dobro, i ja malo preterujem, ali bar sam pokusao da ubacim slike.

Fodi

 :) uspelo

ajde da vidimo neke vase radove, ubacite nesto, evo jedne moje ambijentalne

Adonis_Vernalis

Quote from: Fodi on 25-09-2006, 07:35:19
..., a sa Vampirom ne mogu bas u potpunosti da se slozim zato sto obican foto-aparat moze da se nabavi za 50-100 evra, polovan naravno, sa manuelnom blendom i ekspozicijom i sa minimalno TTL svetlomerom, u koji kad se stavi slajd film moze da napravi fotku kakvu mozda mogu da naprave digitalci od 4000-20000 evra. Ne kazem ja da cemo mi praviti fotografije za bilborde, niti da necemo da se bavimo i digitalnom fotografijom ako foto klub zazivi, ali bar sam do sada stekao utisak da su ljudi na forumu prvenstveno zainteresovani da nauce klasicnu fotografiju.

Upravo tako... Fotografija je jedna od ljudskih delatnosti gde su jako lepo definisane osnove, bez kojih se, jednostavno, ne moze... Kada savladate pojam i znacaj svetlosti i senke, kada shvatite pojam boje kao sredstva likovnog (fotografskog) izrazavanja, onda ce se medju vama diferencirati crtaci (oni koji mogu da se izraze iskljucivo putem svetlosti i senke, kao kada imate prazan list papira i na njemu crtate olovkom, ugljenom, tusem...) i koloristi (oni koji se izrazavaju bojom...).

E, kad smozdite osnove, onda je na vama i dubini vaseg novcanika da se opredelite za sredstva. Digitalna fotografija spada, jos uvek, u NADGRADNJU, jer ima svoje zakonitosti. Svetlo i senka su zajednicke osnove. Pustite najpre da u vama zazivi FOTOGRAF, a posle birajte sredstva kojima cete svoju kreativnost ispoljiti...