Komentari novih cena usluga na fakultetu!!!

Started by vladimir, 19-09-2006, 18:13:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vampire 666

Uredu je da sklarina na nasem faksu kosta malo vise nego na drugim..(nije isto odrzavati pet polica sa knjigama i laboratorije...)
Posto novac od prijava ispita ide ko zna gde, bas me zanima ko se tu urgadjuje?

Ksenija

ja nemam reci..cene konstantno rastu...ko prezivi pricace.. :roll:

katarina

10.000. za obnovu??? 200 za prijavu??? E sto je mnogo, mnogo je!
Dobro, postoji li ikakav nacin da bar prijave vratimo na 100, a ako ne to onda, kao sto neko rece-neka obrazloze gde se to sliva!

Ehhhh, a kad bi ubacili jos jedan roook, npr. OktobarII i stavili cenu ispita na primer 500-1000 dinara, doslo bi im na isto! Samo sto bi tada i mi i oni bili zadovoljni!

Puste zelje...odoh ja da strebam, ipak!

marer_86


pekmez


marer_86

pa morace da prijave 14 ispita na prvoj godini ...
14*200=2800 din! ako poloze iz prvog

Bred


pekmez

#52
e bas im je fino, ne zna se sta je gore, broj ispita ili cena, buducnost je izgleda sve bolja.

hulio_salinas

2.800? joj...

to nije tako malo kao ¹to izgleda...

pa lepo... ma snaæi æemo se (mi bruco¹i)! Ne moramo svaki dan ba¹ da jedemo... Mo¾emo malo i da pri¹tedimo...

ne moramo ni da kupujemo sve knjige i skripte... mo¾emo da se zaposlimo u skriptarnici...  :K

i ne moramo svaki dan da idemo basom na fax... mo¾emo i pe¹keeee...

:shock

Bred

pa jos pismeni pa prakticni ispiti.. dakle jos vise od 2800din


U pravu je LB. Ako se vec pretvaramo u privatni fax, onda profani ne smeju zaboraviti da se na privatnim fakultetima trazi 10x manje gradiva, da profesori dobijaju otkaz ili idu na driblanje ako im veliki broj studenata ne polozi ispit, da su grupe za vezbe mnogooo manje itd.


hulio_salinas

e nema veze...

opu¹teno... zaposli¹ se negde... pa bude¹ budan 22 sata dnevno i zavr¹i¹ fax levom rukom...

hehe

Adonis_Vernalis

Farmacija nece jos skoro biti privatni faks. Da je isplativo ulagati silna privatna sredstva (input) i ocekivati output tek za 10 godina (pritom i neizvesan), zar mislite da BK vec ne bi imao farmaciju u svom konglomeratu? Ko sto rece Vampir, lakse je odrzavati pet polica sa knjigama, dva stola i jedan kompjuter, nego svu silesiju opreme koja uglavnom funkcionise na fakultetu kakav je nas.

S druge strane, obzirom na cinjenicu da drzava (kao osnivac i vlasnik svega pokretnog i nepokretnog na faksu) pere rucice od svoga ceda i u njegovim troskovima (koje bi trebalo da snosi 100 %) ucestvuje - i to neredovno - sa brat bratu 20 %, fakultet je primoran da kao neprofitna organizacija pravi profit. I to izgleda tako kako izgleda. Trebalo bi da nas fakultet cveta kao Semiramidin vrt, obzirom na cinjenicu da je farmaceutska industrija najzdravija grana nase posrnule privrede. Medjutim, ne da ne cveta, nego tavori i, u nedostatku drugih nacina i boljih resenja, zeljno viri u vase dzepove: hocete uslugu, evo vam je. Koliko kosta? Toliko kosta. Citav dijapazon usluga - citav dijapazon cena. Za svakog ponesto, od svega pomalo.

Pazljivo citajte sta pisem, jer nemam nameru ni zivotni cilj da postanem gromobranom koji cete i vi, i ovi moji, pokusavati da spalite svojim munjama. Dakle, fakultet mora da odrzava egzistenciju. Ako se slazemo da je kakvo-takvo funkcionisanje faksa i vas i nas interes, onda cemo se sloziti da posezanja u vase dzepove (ponavljam: u nedostatku boljih resenja) mora biti.

E, sad... Ako sam ja u stanju da shvatim poentu vasih postova ovde, vas boli, naravno, visina cena svih tih usluga. Ali, jos vise vas boli argumentacija, koja vas vredja kao misleca bica, jer vam prodaje tante za kukuriku... Vi, kao korisnici usluga ovog fakulteta, imate pravo da znate gde te pare idu i u koje svrhe se trose, a ne da vam se prodaju prazne price i smesna nacela. Kada se bude uspostavio pravi predstavnicki sistem, olicen u Studentskom parlamentu, mislim da ce biti mnogo bolje jer cete, institucionalno i sistemski, imati pravo bar na uvid! Ako ne i na kreiranje cena. Znajte samo da se ni dinar od vaseg novca nije ulio u moj dzep, u vidu plate ili nekog honorara. Niti u jedan od mojih projekata...

A koja su to bolja resenja od gvirenja u vase slajpike? Pa, znajte da je u svetu i to pitanje resavano i, uglavnom, solidno reseno. Svi drzavni fakulteti diljem lepe nam Zemljice, kubure sa budzetskim novcima. Cak i u Americi. Ali, Ameri su napravili jedan dobar sistem: donacija svrsenih studenata i prijatelja fakulteta i univerziteta. Tzv. alumni-sistem. Ako UIC dobija godisnje 50 miliona dolara od drzave Ilinois (koja je nebrojeno puta bogatija od Srbije), onda od donacija uknjizi blizu milijardu istih novcanih jedinica. Plus prava na patente. Plus autorska prava izdavanja knjiga, publikacija, ovog-onog... Plus komercijalni projekti: proizvodjac kecapa je platio silne milione dolara za potrebe izvodjenja ispitivanja delovanja likopena na karcinom prostate. Plus jos mnogo kojecega...

Njima novci studenata, sem skolarine koja je za sve OBAVEZNA (ali se placanja mozete otarasiti putem stipendija, ili kredita koje vam daje sam Fakultet ili Univerzitet), jednostavno - nisu potrebni... Nesto slicno postoji, u manjoj meri, i na ETF-u, koji ima iza sebe prilicno mocan elektroinzenjerski stalez. ETF-ovci su, sirom sveta, skupili pare i kupili ETF-u mocan cluster-racunar, nazvan SVAROG. Oni su finansirali mnogo toga cime se ETF danas sa pravom ponosi...

Na kraju, da rezimiram:

(1) Farmacija nece jos dugo biti privatizovana, ako uopste ide u tom smeru.
(2) Drzava nece da placa svoje obaveze koje ima prema fakultetu.
(3) Razlika izmedju inputa i outputa fakulteta se pokriva, izmedju ostalog, i vasim novcem.
(4) Moze se ponuditi i bolje obrazlozenje za dodatnim posezanjima od prakticne primene ekoloskih nacela.
(5) Mora se ostvariti mnogo bolji uvid u to gde vase pare idu.
(6) Postoje i bolji i izdasniji izvori prihoda od vasih novcanika.

Ja cu misliti o tome, ukoliko mi ne pukne zila ludara u glavi i ne porazbijam sve oko sebe, pa zapalim u Ameriku i pocnem da zivim kao prakticar nepostojece Srpske Tradicionalne Medicine (STM) u Stenovitim planinama, ziveci sa one strane FDA i odgovarajucih zakona, iskljucivo od uzdarja dobrih ljudi. 

hulio_salinas

#57
profesore, nema problema...

mi smo mladi buntovnici i moramo nekako da se iska¾emo... Shvatamo tro¹kove i obaveze fakulteta.... Shvatate i Vi nas, ali takoðe shvatate da moramo da se praznimo... Treba nam ventil...

Adonis_Vernalis

Hulio,

ja sam matori buntovnik, koji je svojevremeno goreo od zelje da iz programa naseg fakulteta izbrise Marksizam i Samoupravni socijalizam kao predmete... Nisam uspeo, ali je to umesto mene uradila istorija...

Kada Istorija, buduci da cesto koristi WC, bude opet povukla kanap na vodokotlicu, ko zna sta i koga ce taj mlaz vode sledeci put obrisati... Mozda i mene i ono sto budem radio i uradio...

Dotle, batrgacu se i ispravljati krive Drine.

Ajd, pa srecno vam buntovnistvo! Od sveg srca... mada sam razlogu za pobunu svojim glasom doprineo. A ovaj Forum i sluzi zato da biste mogli nekom nesto da kazete... Pa, govorite, onda!


sandric

Vec kad smo se dohvatili teme kuda ide novac,zanima me na koji nacin se odredjuje koji institut na faxu ce dobiti odredjenu svotu novca za potrebe vezbi i kupovinu reagenasa...zasto na pojedinim vezbama imamo sve a na drugima maksimalno stedimo reagense....pa gde je tu jednakost i demokratija?