Prakticni ispit iz farmaceutske tehnologije?

Started by Bred, 22-09-2006, 22:46:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mima385

Molim vas napisite mi sta sve moze doci na onom uvodnom testu za prakticni? Kako on otprilike izgleda?
Ako sam dobro shvatila, ekstraktivni preparati su izbaceni? ili ipak nisam u pravu?

Hvala vam, svaka informacija mi je dorbodosla...

Nea

Ekstraktivni su izbaceni.
Postoji tema na forumu "Uvodni test", tu je sve objasnjeno, evo linka:
http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,16918.0.html

mima385


malena

Cek cek extraktivni se nikako ne rade ni kao komentar jel da?
E a jel se izotonizacija radi za kapi za nos? I koji je opseg izotonicnosti... He he kad sam ja vezbala nista od toga se nije radilo...  :help2:

malena

E jel zna neko kako se pisu ona sita po Ph 5? Koje sito iz PH IV odgovara onoj iz Ph V?

optimisticna

#170
Ekstraktivni se ne rade ni prakticno ni pismeno,mislim na infuze,dekokte,macerate....
Ne radi se izotonizacija kapi za nos.
Sito 6(Ph.JugIV) odgovara situ 5600(Ph.Jug V)
Sito 3(Ph.JugIV) odgovara situ 2800(Ph.Jug V)
Sito 2(Ph.JugIV) odgovara situ 2000(Ph.Jug V)
Sito 0.75(Ph.JugIV) odgovara situ 710(Ph.Jug V)
Za sito 0.30 i 0.15 ne znam koja im odgovaraju po Ph.JugV, ali se spominju 250, 355 i 180.


Da se ispravim za izotonizaciju kapi za nos, one trebaju biti izotonicne, ali se ne radi provjera izotonicnosti po formuli kao sto se radi u parenteralnim. :K2:

makica

Imam i ja jedno pitanjce :)odn.dva :)
1.Kada signiramo infuzije one sa jonima,da li na signaturi pisemo jone kao sto ih imamo u ordinatio-u,ili pisemo soli koje smo sastavili?
2.Ako nemamo glukozu u propisu,niti u celom receptu,da li svakako dodajemo HCL 0,1m ili ne? :help2:

malena

Za jone znam...  :K2: Pises jone kako su ti dati u receptu bar ja tako mislim a za ovo sa HCL pojma nemam.... :K2:

makica

Thanx   :cvet
Cek dok si tu da te priupitam jos nesto  :K2:
Kod supozitoria kad imamo lokalno dejstvo proveravamo s.c,a kad imamo sistemsko dejstvo proveravamo doze. A kod vagitoria? :roll:

malena

Omg pojma nemam al mislim da je kod vagitorija uvek lokalno dejstvo... Ovaj sto bi nesto bilo sistemski na taj nacim ima valjda boljih puteva primene...  :K2: :K2: :K2: Nek kaze neko pametniji....  :K2: :K2: :K2: :K2: :K2:

mrsH

Vagitorije su uvek sa lokalnim dejstvom (znaci koncetraciju samo proveravas) a HCL samo kada je glukoza prisutna u infuziji (za fruktozu ne mora)

malena

Imam ja par glupih pitanja al zaboravila sam davno se vezbalo?  :wall: :wall: :wall: :wall:
Jel etanol u extra ph kao etanolum 96% jesu to volumenski ?
Sta radim kad mi nesto i dalje samo oficinalno u ph jug IV mislim na ceo recept onda sve pisem i supstance da su oficinalne po Ph jug IV jel da?

makica

Nema veze ako ti je preparat oficinalan po Ph.Jug IV,supstance pises da su oficinalne po novoj literaturi! To sam sigurna  :wink:

magi

A znate li da li dolaze vestacke suze na prakticnom? gracias

makica

Magi,ne znam za vestacke suze...zasto ne bi dolazile?

Zna li neko da li se kod infuzija Na-laktat u komori nalazi kao 50% rastvor ili je cvrsta supstanca?
I da li je CaCl2 samo u Rigerovom rastvoru u vidu CaCl2 x 6 H2O,a u ostalim Rc je kao bezvodni?
Uf,nadam se da ce me neko razumeti  :bokmal: