Napomene vezane za prakticni ispit iz tehnologije

Started by Bred, 03-10-2006, 09:19:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mikula

Dragi moji,
Juèe je bio praktièni ispit iz tehnologije,a po¹to sam se I sam uverio koliko je dobro kada imate sa nekim da razjasnite svoje nedoumice, evo par stvari koje æe mo¾da nekome biti od koristi:
Na uvodnom testu, koji svako pola¾e, pitanja su bila:
1.Koliko je grama(pa sad neka supstanca, potpuno je nebitno koja) potrebno da se napravi 300ml njenog izotoniènog rastvora-pa su dati A, B I C iz tabele iz Ph.JugIV. Treba zaokru¾iti neki od ponudjenih odgovora            (2 poena)
2.Ako je za izradu rastvora potrebno odmeriti 0,02g supstance, onda æe se praviti:pa je ponudjeno
a)   0,2g 1%c.r
b)   2g triturata         (2 poena)   
c)   4g  0,5%c.r.
Svi ostali zadaci su po jedan poen
3.Kako se sterili¹e pribor I posudje koje se koristi pri aseptiènoj izradi preparata(tako nekako je èini mi se glasilo pitanje):
a)   Aseptièno u komori
b)   U autoklavu
c)   Ster.suvim vruæim vazduhom
d)   Gasom
4.Prevesti:
Da ad vitrum collo amplo
Necesse est
D.in d.aequales N   XL
5.Napisati:
•   18,55 g
•   0,2%
Ostalih pitanja ne mogu da se setim.
Recepti koje sam imao su:   Althaeae radicis decoct   50      Sulfacetamid natrium   7.5   
            M. f.decoct            Excipiens   ad   50   
            Za dete od 3 godine 3x1ka¹ièica      oculentum   

                  




SofijaR

Drage kolege,molim vas za uslugu ako ste u  mogucnosti!Ja sam apsolvent iz Nisa i potrebni su mi vasi zadaci iz tehnologije jer mi je ostala samo tehnologija da diplomiram,ali me asistent obara vec pet puta i sada sam stvarno van sebe.Nacula sam da saradjuje sa vasim asistentom i da su nam vasi zadaci na p.ispitu.Gde i kako mogu da kontaktiram sa nekim da samo iskopiram svesku?Unapred hvala na razumevanju.POzzz

Bred

Koleginice, pa procitaj ovu temu CELU i ovu => Komentarisanje recepata iz farmaceutske tehnologije  (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,1066.0.html)

milenica

  Sutra je prakticni a vidim da neki ovde bas dobro barataju sa njim,ja dugo nisam bila u laboratoriji tj.nazalost proslo je jako puno vrmena od mojih vezbi pa bih vas molila da mi pomognete oko nekoliko stvsri
  :help2: 1. acidi boric 3%
  2.vaselinum
  3.cera lane
da li pomesam vazelin i lanolin pa emulgujem rastvor ili kao kod cera lane unguentum emulgujem rastvor sa lanolinom, pa dodam jako hidrofoban vaselin.
    :help2:sta se desava kada jos imam nesto sto treba da suspendujem npr sumpor i inace kakav je princip ,da li uvek izrada kod suspenziono emulzionih magistralnih masti praskaste se pomesaju ,suspenduju u masnoj fazi pa doda rastvor npr ung pro infantibis I
    :help2:da li  Na EDTA za kapi zaoci npr. na reversu dolazi kao supstanca
    :help2:ako treba da izotonizujem kapi za oci i potrebna mi je nemerljiva kolicina NaCl da li mogu na reversu da trazim fiziolosko castvor i ne previm centizimalni od NaCl? Sta ako mogu da izmerim kolikcinu NaCLa?
    :help2:da li je opsti princip izrade gelova voda + humektans (glicerol ili Propilenglikol) pa posipanje carbopolom ili se karbopol posipa upo celoj tenoj fazi npr ako imamo i izopropanol ?i sta je ixopropanol u gelima?
   :help2:I JAKO VAZNO
   1.
Natrii Chloridi Oculentum 5% ,Da li se izradjuje kao u R.P? sa 25% NaCl?
   2.Pomoc za recept kapi za oci
   Gentamicin sulfat                        0.03
    natrijum hidrogenfosfat                 0.046
    nartijum dihidrogenfosfat               0.059
natrijum chlorid                            0.o48
benzalkojijum hlorid 1%                     0,1
      voda za injekcije                    do10
Molim vas da mi pomognete oko ovog rp. koje centezimalne rastvore pravim, da li na reversu moze da se trazi rastvor koji postoji u R.P. u Soutio pro oculis koji ima bas ove conc. pufera i NaCl?

viki

Evo novosti u vezi prakticnog koje se odnose na starije studente (one koji su prakticni polozili po starom programu a koji je tada vazio neograniceno):"Odlukom Nastavno-nauènog veæa Br. 2312/1 od 25.12.2006 god., prihvaæen je
predlog da praktièni ispit iz Farmaceutske tehnologije sa biofarmacijom va¾i
godinu dana.Ova odluka se odnosi i na sve studente koji praktièni deo
ispita nisu polo¾ili do tog datuma. To znaèi da svi studenti koji su
praktièni ispit polo¾ili, a pro¹lo je vi¹e od godinu dana od datuma
polaganja, moraju ponovo polagati praktièni ispit." Na zavodu su mi objasnili da se odluka primenjuje retroaktivno. Moze li neko da mi kaze da li imaju zakonsku osnovu da tako nesto urade?


Enea

sa zakonskom osnovom ili bez nje, logichan sled je usmeni nakon praktichnog..
drugim rechima, sve i da prihvate praktichni polozen pre par godina, za usmeni biste morali svakako ceo praktichni da ponovite..
verujem da se dosta toga za godinu dana zaboravi..

viki

Sve mi je to jasno.Spremajuci usmeni jesam i radila iz praktikuma ali teorijski deo. I naravno posle pocetnog soka (posto ovo ipak predstavlja korak unazad) pomirila se sa sudbinom i krenula na obnavljanje recepata. E, sad tu imam "mali" problem sa literaturom tj. svezim materijalom sa vezbi (diskusija recepata i sl.). Ovom prilikom bih zamolila za pomoc kolege koji su u skorije vreme (npr. prosle sk. god.) odradile vezbe. Ako je neko raspolozen neka me kontaktira na [email protected] da se dogovorimo oko kopiranja gore navedenog materijala. Unapred hvala.

kroki

Ljudi, ako neko ima onu tabelu sa brojem kapi u gramu koje kakvih tecnosti, Molim Vas, skenirajte ili sta god i posaljite mi na : [email protected] ili je stavite na forum !!! Hvala unapred !!!  :Bog

Bred

to najbolje neko da uslika pa da okaci ...

:wink:

leluska


kroki

Slikacu se ja ako u februaru ne polozim tehnologiju  :puca2: To bi mogli ovi ljudi koji sad vezbaju da fotokopiraju, skeniraju, slikaju .... ttttt... i da stave ovde..  aliii brizo, brizo, jer je prakticni 6.02.2009.  :igra:

kroki

Evo, pronasla sam ovo sto sam trazila, "broj kapi u 1g tecnosti", u F.M.IV, ali fale neke tecnosti koje postoje u onoj tabeli XX, str.888, Ph.Jug.II
Nadam se da je ok to sto sam upload-ovala ovu tabelu ovde, da mogu i drugi da je koriste ???  :chill:

Bred

Naravno da je ok, hvala ti u ime svih onih kojima ce trebati ...

:cvet

tatamara

Molim vas napisite jos pitanja iz uvodnog dela prakticnog, znacilo bi mi posto sam odavno radila vezbe!!!!!! :help2:

mikk8289