MASTERS

Started by stef, 22-10-2006, 18:41:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pop

Quote from: Bred on 07-11-2007, 17:00:44
dobro stef da li ce tebi kao diplomiranom farmaceutu na diplomi sad pisati mr.ph ?
ako je sad vec odluka na fakultetima, onda sta se ceka kod nas da se jedna takva odluka i zvanicn usvoji?
greska je brkati mr ph i master, to nema veze jedno s drugim.

sto se tice ovog izjednacavanja, kod nas se ljudi vecito opterecuju formom, a ne sustinom. trebalo bi da se utvrdi da li sustinski treba izjednaciti stara i nova zvanja, a to da li cemo se zvati ovako ili onako, potpuno je nebitno. bitno je sta ta titula predstavlja, a to se nekako izgubilo u svoj ovoj mutnoj vodi pa se sve svelo na to ko ce kome pare da uzme ili da zaj***
ni u drugim zemljama u tranziciji ovaj proces nije prosao bez teskoca, ali je na kraju ispalo da je program reformisanih studija bio takav da su se stare i nove titule mogle izjednaciti i po pravima, ali i sustinski, tj. u praksi.

Enea

#106
ja sam za magistar =)

hulio_salinas

Mi (Bolonjci) imamo oko 55 ispita. Grubo posmatrano, mislim da imamo samo deset(ak) razlièitih ispita, a mo¾da i manje. Sad sam ne¹to grubo pogledao plan na¹ih studija, pa mi se èini da je ta razlika. Napomena: mnogi va¹i ispiti su nama podeljeni u vipe komada (primer: Farmaceutska hemija u FH1, FH2 i FH3), pa je malo raèunica komplikovanija. Ko ima ¾ivaca, neka se bavi time.

E sad, ne znam kako se to preraèunava.

Bred

nemoguce da se programi podudaraju 80% ako je razlika za bolonjce i nebolonjce oko 20-30 ispita :!
pope, bitna je i forma, za poslodavce  :wink:

Enea

bitna je i te kako, narochito za strane.. kojih je koliko vidim SVE VISHE.

hulio_salinas

Brede, ba¹ iznad tvog posta sam napisao da nije razlika 20-30 ispita. Treba neko da izraèuna procenat.

willie the scot

jedno pitanje- ako na nasem fakultetu vise ne postoje magistarske studije zar nije to dovoljan argument?
kao da hoce da sprece da svi farmaceuti koji su ikad diplomirali traze zvanje master...ali zasto? ako hoce da izjednace diplomirane i master po statusu, zasto ih ne izjednace tako sto ce svima dati master?
ovde ima neki interes, ako moze da me prosvetli neko ko je bolje upucen...





ili da doktoriram pa da downgrade-ujem za jednu titulu?


jecapereca

Quote from: willie the scot on 09-11-2007, 21:46:26

ili da doktoriram pa da downgrade-ujem za jednu titulu?

mislim da bi ovo bilo najbolje   :igra:

pop

Trebalo je da napisem da se ljudi bave SAMO formom, a ne sushtinom. Forma jeste bitna, ali tek kad se jasno definisu neke stvari, a onda ce vec ostatak biti potpuno logican. Sto se tice poslodavaca, po njihovim recima, bitne su 2 stvari: na 1. mestu - znanje i poslovi za koji smo obuceni, a na 2. mestu - prohodnost na doktorske studije. Treba imati u vidu da ni oni nemaju titule mastera, tako da ne vidim neki problem sa diskriminacijom zbog titule.
Ponovicu, kad se srede neke bitne, sustinske stvari, ostalo ce doci na svoje mesto. Medjutim, nije samo ovaj problem to sto je trulo u drzavi Danskoj...   

Bred

Quote from: hulio_salinas on 09-11-2007, 16:52:19
Brede, ba¹ iznad tvog posta sam napisao da nije razlika 20-30 ispita. Treba neko da izraèuna procenat.
koliki ste broj ispita navodili kao primer studentima koji su sada obnovili II god i presli na Bolonju??

mikele

Quote from: Bred on 12-11-2007, 13:13:40
koliki ste broj ispita navodili kao primer studentima koji su sada obnovili II god i presli na Bolonju??
Два испита је разлика и то Увод у Фармацију и Статистика.С`тим што Статистику по старом програму имамо у петој,ти то знаш :wink:
Ја мислим да имају 7-8 нових предмета(Увод,Дијететика,Фармацеутска анализа и контрола лекова,Фармакоепидемиологија и Фармакоекономија,Фармакотерапиј,Фитотерапиј,Клиничка фармација,Основи фармацеутског менаџмента(мада они немају Организацију фармацеутске делатности))али је то без ових изборних предмета.Е сада не знам ја како иде то са изборним предметима код болоњаца.


tarantulica

Meni se neki njihovi predmeti ba¹ dopadaju...  :happy:
Da li ima ¹anse da ih mi slu¹amo, kroz neke kurseve, neobavezno?

DrSchmidt

   Drage buduce kolege, veoma je bitno koje se zvanje stice makon diplomiranja! Kada se nadjete na seminarima u inostranstvu, onda vidite da su Vase kolege iz inostranstva ili Doktori ili Magistri farmacije zavisno od zemlje, a ako se vi potpisujete sa dipl. ph.(sto uzgred, osim u Srbiji ne znaci ama bas nista) onda cete naici na probleme u razumevanju i komunikaciji i moracete dodatno da objasnjavate gde ste studirali i kako. Bolonjska deklaracija samo u formi nudi vise ispita, ali je u sustini gradivo redukovano, ispiti koji su izdvojeni kao posebni ranije su izucavani u sklopu nekih drugih predmeta tako da se stari i novi programi ne razlikuju mnogo po obimu, samo po nacinu polaganja i slusanja. Ono sto je bitno jeste da se starije kolege koje sada apsolviraju i diplomiraju po petogodisnjem programu izbore za isti status i tretman kao i studenti koji studiraju po novom programu, koji je prilagodjen i koji olaksava studiranje, ali ne mora da znaci da je i bolji.
   Bolonjska deklaracija ne mora biti prednost, ali posto se u Srbiji najcesce jednostrano gleda na stvari, uopste me ne cudi da postoji mnogo studenata koji favorizuju ovakav nacin studiranja. Posto zivim i radim u Nemackoj, navescu vam samo par primera-u Nemackoj najpoznatiji univerziteti kao sto su Freiburg ili Heidelberg nisu i nikada nece preci na Bolonjski program, Becki Univerzitet takodje, Cambridge i Oxford isto tako. Moje je je misljenje da je u Srbiji Nas farmaceutski fakultet trebalo da zadrzi stari program uz neke dopune i izmene, a da ostali, mladji fakulteti, kao sto su u Novom Sadu ili Nisu prihvate novi nacin studiranja, pa da se zna gde je kome mesto i koji Univerzitet treba da skoluje na prestiznom nivou,a ne da se na ovaj nacin Beogradski Univerzitet degradira, pa samim tim i nasa struka, koja je svuda u svetu ponosna profesija, osim u Srbiji gde je izgleda mnogo farmaceutima dati titulu magistra, a kamoli doktora kao sto je to slucaj u Nemackoj. Iz licnog iskustva pozdravljam svaku inicijativu ya poboljsanje statusa farmaceuta u drustvu, a posebno u pogledu zvanja! Zato Vam drage kolege zelim puno snage da se izborite za dostojan polozaj medju ostalim zdravstvenim radnicima i da uspesno zavrsite studije! Namera mi je bila da Vas malo navedem na razmisljanje.

                                                                Srdacan pozdrav iz Minhena
                                                                   Dr.ph.Herman Schmidt

Enea

Quote from: mikele on 12-11-2007, 13:27:33
Quote from: Bred on 12-11-2007, 13:13:40
koliki ste broj ispita navodili kao primer studentima koji su sada obnovili II god i presli na Bolonju??
Два испита је разлика и то Увод у Фармацију и Статистика.С`тим што Статистику по старом програму имамо у петој,ти то знаш :wink:
Ја мислим да имају 7-8 нових предмета(Увод,Дијететика,Фармацеутска анализа и контрола лекова,Фармакоепидемиологија и Фармакоекономија,Фармакотерапиј,Фитотерапиј,Клиничка фармација,Основи фармацеутског менаџмента(мада они немају Организацију фармацеутске делатности))али је то без ових изборних предмета.Е сада не знам ја како иде то са изборним предметима код болоњаца.



HA HA HA

PA OVI NOVI PREDMETI SU SVI IZVEDENI IZ ORGANIZACIJE

ahahahaha.. kakva reforma LOL

stef

 @Enea: iz organizacije ucis samo definicije o istim, ali se ovde temeljnije radi.