KoLokvijuM

Started by M^i^M^a, 21-11-2006, 11:18:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bebica111

jedno pitanje. Tokom odredjivanja sorbitola na anjonskom izmenjivacu ostaje: Levulinska kiselina ili soli levulinske kiseline??u praktikumu pise da se za izmenjivac vezuju soli,ali zar izmenjivac ne sluzi da izvrsi izmenu anjona??

philoserbiana

ne verujem da cemo saznati rezultate pre 9.januara.poslednji radni dan ove kalendarske godine je 28.decembar.za ponistavanje mi nije poznato...iskreno,ne verujem... :hmm

summer

 Tokom odredjivanja sorbitola na anjonskom izmenjivacu ostaje: Levulinska kiselina ili soli levulinske kiseline??u praktikumu pise da se za izmenjivac vezuju soli,ali zar izmenjivac ne sluzi da izvrsi izmenu anjona??
U praktikumu na 11. str pise "..Dejstvom baze, kiseline se prevode u soli, koje se vezuju na anjonskom izmenjivacu..."

mina-L

Ja imam neka stara pitanja pa ne znam sta treba reci: koje zahyeve moraju ispunjavati vestacke boje da bi se koristile za bojenje namirnica?

philoserbiana

nama su rekli da zaostaje levulinska kiselina koja se sa NAOH prevodi u soli...za soli levulinske kis.neznam
za vestacke boje-da su na pozitivnoj listi aditiva,da nisu kancerogene i da ne maskiraju los kvalitet proizvoda u koji se dodaju...mozda jos nesto treba reci...
ajde sunite jos neko pitanjce... :cvet

mina-L

Evo malo pitanja:nabrojati 5 prirodnih boja(a koliko sam do sad citala,ono u tabeli su vestacke),koji tip podeone hromatografije karakterise najveca brzina razvijanja?

Nea



Prirode boje : Ovo sam evo copy-paste-ovala sa predavanja:

  Prirodne boje

Karoten i karotenoidi
Riboflavin
Hlorofil i bakarni kompleks hlorofila
Ksantofili
Antocijani
Betalaini
Biljni ugalj
Kurkumin (pigment zaèinske biljke Curcuma longa)
Ko¹enila crveni pigment insekata iz porodice Coccidoidea
(osnovna komponenta je karminska kiselina koja sa Al-solima gradi boju); u hemijskom pogledu to je antrahinonski glikozid sa neuobièajenom vezom izmeðu glukoze i aglikona
Karamel


katarina

Ja samo ne znam odakle vadite ta pitanja!!! Ne mogu da nam daju nesto sto nema u praktikumu, a prirodne boje nisu predavane na vezbama!

Nea

#83
Danas su neki ljudi iz moje grupe isli na konsultacije i receno im je da ovo mora da se zna . Takodje bitna stvar vezana za hromatografiju :
Pitanje je : Kada dolazi do lazno povisenog rezultata kod jonoizmenjivacke hromatografije?
Odgovor je : onda kada posle regenerisanja kolone nismo izvrsili neutralizaciju kolone.( setite se da se uvek posle regeneracije kolone ona ispira destilovanom vodom do neutralne reakcije!}
Pitanje: Kada dolazi do lazno snizenog rezultata?
Odgovor je: Onda kada kolonu nismo regenerisali.

Takodje bi navodno trebalo da se znaju neke definicije vezano sa  funkcionalnu hranu, dijetetski i neke druge vrste hrane. To postoji u predavanjima ali nisam uspela da pronadjem...

evo jos necega sto ne pise u praktikumu a trazi se:

Zaslaðivaèi su supstance koje se koriste za postizanje slatkog ukusa prehrambenih proizvoda ili kao stoni zaslaðivaèi, iskljuèujuæi ¹eæere i namirnice slatkog ukusa.
Polioli: sorbitol, manitol, laktitol, maltitol, ksilitol, izomalt
Intenzivni zaslaðivaèi: saharin i njegove Na, K i Ca soli, ciklamska kiselina i njene Na i Ca soli, aspartam, acesulfam K, taumatin, neohesperidin DC

katarina

To niko nije predavao od asistenata! Ne bi bilo u redu da to daju!

Nea



  Slazem se sa tim da niko nije predavao, ali dovoljno je da oni daju dva pitanja koja niko od njih nije predavao, da samim tim ogromnan broj ljudi kolokvijum polozi solidno ali da se niko ne oslobodi pismenog dela ispita.
  Eto, ja mislim da takva pitanja imaju takvu ulogu.

katarina

Ma nema sanse to da im prodje, bar ne kod mene:) ok mi je da daju neku caku  da ti razmislis i zakljucis, ali ne i pitati suve cinjenice koje nisu predavane.

shmizla

Mene uopste ne bi cudilo da daju takve stvari... Hvala svima koji pomazu drugima, i koji hoce da napisu te raznorazne cake za testove, prakticne, kolokvijume!!!  :cvet

zoe

#88
Што се тиче левулинске киселине и левулината...
Левулинску киселину добијену третирањем узорка киселином преводимо у соли још у ерленмајеру додатком натријум-хидроксида, и онда цела та смеша кључа још неко време. Тек кад се та смеша охлади и разблажи водом, део раствора се пропушта кроз анјонски измењивач за који се везују соли!
А нама у елуату остаје неизмењени сорбитол...

Quotekoji tip podeone hromatografije karakterise najveca brzina razvijanja?

Силазна хроматографија, јер је протицање мобилне фазе наниже условљено и капиларним силама и гравитационом силом.
Код узлазне подеоне, мобилна фаза се креће насупрот гравитационе силе, па је то и лимит ове методе (у једном моменту мобилна фаза више неће моћи да напредује).

А за ово што не постоји у практикуму, и о чему се није причало на вежбама :face: :run

Lence

   Nije mi bas najjasniji zadatak sa saharozom. Da li neko moze da napise racunski deo, ali sa jedinicama? Sta im znaci ovo: dobijeni rezultat pokazuje koncentraciju saharoze u 10g?