KoLokvijuM

Started by M^i^M^a, 21-11-2006, 11:18:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zoe

Тих 10 грама је твој узорак, а ти желиш да одредиш колико има чисте сахарозе.
Из оне формуле израчунаш да нпр. имаш 9.87 g сахарозе у 10 грама узорка и постављаш пропорцију да то изразиш у процентима.

10:100=9.87:х
х=9.87 * 100/10= 9.87*10 (зато каже оно: множењем са 10, добија се проценат сахарозе...)

Ето, то ти је то...

Lence

   Mene zbunjuje to sto nema jedinica! Imamo formulu za C, sto je, valjda, koncentracija,  a po tome sto si napisala ispada da je to masa. Da li to znaci da broj 100 jeste 100ml, pa smo mi mnozenjem masene koncentracuje sa tih 100ml dobili tu masu od 9.87?  :hmm

bebica111

Da li se Rf vrednost kod hromatografije odredjuje iskljucivo metodom standarda, ili postoji i neka tablica sa Rf vrednostima???

zoe

С јесте масена концентрација. А ово би онда било 9.87 g/100 ml раствора. :hm
А јес' чудна формула...

Rf вредности се одређују емпиријски. У сваком случају, постоје негде неке таблице, али су ту стриктно наглашени услови под којима су те вредности одређене (мобилна фаза, стационарна фаза, температура, бла бла)
Конкретно, код овог нашег одређивања боја, ради се са стандардима, управо због једнаких експерименталних услова.

bebica111

hvala Zoe :cvet sta bi mi bez tebe:)

philoserbiana

za saharozu ja sam ovako razumela-
u 10 ima 9,87   a u 100 bice 98,7
posto je na 100 onda 9,87 mozemo smatrati procentima  :cvet
fala dragim kolegama forumasima na pomoci,sta bi mi bez njih...a oni ce se sami prepoznati  :wave:

Darker

Quote from: katarina on 26-12-2007, 22:01:32
Ja samo ne znam odakle vadite ta pitanja!!! Ne mogu da nam daju nesto sto nema u praktikumu, a prirodne boje nisu predavane na vezbama!

To su, koliko sam upoznat, pitanja koja su va¾ila za STARI praktikum... Dakle, nova pitanja su SVA NA ZAOKRU®IVANJE(sem zadataka, a koliko znam ni zadaci ne dolaze na kolokvijumu, ispravite me; i sem pitanja sa reakcijama) :wink:

I ja mislim da ne mogu da pitaju stvari van praktikuma, jer JE TAKO REÈENO( od SVIH asistenata :wink:)

an85

nama su rekli da ce biti pitanja o kategorijama hrane a to je vam praktikuma :lol:

makica

I nama su na konsultacijama to rekli.
Sta je konvencionalna hrana,funkcionalna hrana,sta su dijetetski proizvodi-namirnice i suplementi...to treba znati. :wink:

mina-L

e to vec nije fer ako to daju!onda dzabe ucim ovo iz praktikuma! puc

schonne

jel moze neko da napise definicije -Sta je konvencionalna hrana,funkcionalna hrana,sta su dijetetski proizvodi-namirnice i suplementi?

Kremenko

Mi smo imali pitanje sta je Medolino.To je van praktikuma,nazalost nisam bila na forumu i nisam znala da dolaze pitanja sa predavanja.

shmizla

Stvarno su ispali pokvarenjaci, ja sam u testu imala 2 vrlo zeznuta pitanja, koja su namerno data, da bi se sto manje ljudi oslobodilo, a pritom nijedno od tih pitanja nema u praktikumu, a kad smo se mi pozalili asistentkinji na licu mesta,  za sve to, i za taj medolino i cedevitu, ona je samo rekla, da to treba da znamo iz svakodnevnog zivota, i da je to sve pricano na vezbama... Nama niko to nije ni spomenuo na vezbama, samo se zurilo da se sto pre sve zavrsi..I sto onda to nisu napisali u praktikumu, ako i to treba da se zna??? Stvarno nije fer.

Kremenko

Jos manje je fer sto ce vecina studenata to da prihvati zdravo za gotovo i da slegne ramenima.Nama niko nije rekao da ce doci pitanja sa predavanja,a ljudi iz moje grupe su isli da razjasne nesto kod sorbitola.Asistentkinja im nista nije rekla u vezi hrane!!!!Izgleda da se te informacije selektivno plasiraju.

Lence

  Znam da niko nema kolokvijum uskoro, ali mozda ce znaciti nekome sledece godine. Pitanja kojih se secam:
  Sta se zadrzava na katjonskom izmenjivacu:
1) seceri
2) masne kiseline
3) aminokiseline
4) sorbitol
  Jaki anjonski izmenjivaci sadrze:
1){-N+-(CH3)3}OH-
2) R-NH2
3) R2-NH
4) R3-n
  Iz boja je bio neki zadatak u kom se trazi princip razdvajanja boja, gde je valjda odgovor: na osnovu razlicite rastvorljivosti u stacionarnoj i mobilnoj fazi. Ne secam se ostalih ponudjenih odgovora.

Medolino (hrana za decu) spada u:
1) funkcionalnu namirnicu
2) konvencionalnu hranu
3) dijetetsku namirnicu
4) dijetetski suplement
Saharin je sladji od saharoze:
1) 30 puta
2) 300 puta
3) 3000 puta
4) nije sladji
Oksidovan oblik Tillmansovog reagensa je:
1) crven
2) plav
3) bezbojan
  Loof-Schoorl-ov rastvor (ne) reaguje sa (jedan ili vise odgovora tacno):
1) ketonima (valjda)
2) heksozama i pentozama
3) aldozama i ketozama
     a) 1   
     b) 2 i 3
     c) ne secam se koja kombinacija

Bilo je i jedno pitanje vezano za karakteristike odredjivanja secera u zavisnosti od pH, koji se svodi na razlike dva reagensa ( Fehling je alkalniji), i bilo je moguce zaokruziti vise odgovora. Ne secam se kako je bio tacno formulisan, ali treba znati koji reagens povecava specificnost metode i kako koji utice na redukcionu sposobnost secera.
  Preostala dva pitanja ne mogu da se setim! Ako neko zna, neka napise i neka ispravi, ako sam nesto pogresno zapisala!
Zadaci nisu bili teski. Stvarno je bilo dovoljno skapirati one iz praktikuma, da bi se uradili.
Ja sam, bukvalno, dva sata pred kolokviju procitala one definicije iz predavanja, pa sam to znala, ali sam se izglupirala na onom katjonskom izmenjivacu i na razlikama dva reagensa, znaci dovoljno da polozim, ali ne i da se oslobodim...  :roll:
   Nadam se da su ostali vise ukljucili mozak, i da su se za medolino i cedevitu snasli...