Upozorenje: Sokovi nisu voæe

Started by Bred, 27-12-2006, 10:37:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Pred¹kolska deca koja vole voæne sokove mogla bi da natovare suvi¹ne kilograme, ukoliko veæ imaju tendenciju ka gojenju, ukazuje studija obavljena na Medicinskom fakultetu Univerziteta Pensilvanije, u SAD.

Dosada¹nja istra¾ivanja eventualne veze izmeðu konzumiranja za¹eæerenih voænih sokova i preterane te¾ine kod dece davala su konfliktne rezultate. Ipak, Amerièka akademija pedijatara (AAP) je i dosad zastupala stav da deci treba ogranièiti unos sokova - za uzrast od jedne do ¹est godina na èetiri do ¹est unci (oko 115 do 140 mililitara) dnevno.

Istra¾ivanje struènjaka iz Pensilvanije dokazalo je da se kilogrami gomilaju kod dece koja piju suvi¹e voænih sokova, ali samo kod one dece koja su na poèetku ispitivanja veæ bila gojazna ili na granici da to budu. S druge strane, organizam dece sklonije sve¾em voæu imao je tendenciju smanjenog talo¾enja telesne masnoæe.

Rezultati studije mogli bi da predstavljuju iznenaðenje za mnoge roditelje za koje su sokovi zdrava hrana i koji voæne napitke izjednaèavaju sa sve¾im voæem, istièe voða istra¾ivanja dr Majls Fejt. Meðutim, uobièajeno je da sokovi sadr¾e i dodatni ¹eæer, odnosno kalorije, upozorava Fejt, dodajuæi da se pokazalo i da organizam, izgleda, drugaèije reguli¹e unos piæa, a drugaèije unos èvrste hrane.

Naime, dok èovek koji u jednom trenutku pojede ne¹to vi¹e kolaèa mo¾e to da kompenzuje smanjenim unosom slatki¹a tokom ostatka dana, kod preteranog unosa sokova taj mehanizam ne funkcioni¹e.

Fejt i njegov tim su istra¾ivanje obavili na 2.800 dece starosti od jedne do èetiri godine, prikupljajuæi informacije o ishrani svakog od njih i mereæi tokom èetiri godine svakih ¹est meseci njihovu te¾inu i visinu. Mada se ispostavilo da se deca normalne te¾ine ne goje od vi¹ka sokova, dr Fejt smatra da i njima treba ogranièiti unos tih piæa na prikladnu meru, preporuèujuæi sve¾e voæe, povræe i obrano mleko kao dobru zamenu.

On upozorava da sokovi u malim brik pakovanjima, tako omiljeni kod dece, u proseku imaju oko 100 kalorija, pa nekoliko takvih "poslu¾enja" oèigledno mo¾e da poremeti prehrambenu ravnote¾u dece.

(Tanjug)

b92

hulio_salinas

 :shock

Ma pite samo HELLO sokove i uzivajte u zivotu...  :][

Bred

Hulio za hello sokove kazu da imaju najmanje secera od svih drugih prisutnih na nasem trzistu.

Maslacak

Hello sokovi su otrov...secer ili ne...
Osnova reklame je da su bez konzervansa...

A znate zasto su bez konzervansa? Zato sto nema sta da se pokvari! :> :>
Nemam pojma sta stavljaju unutra, ali od voca ni traga ni glasa...cista hemija...

Ali ja inace slabo pijem sokove, bas me briga...

Bred

Maslacak na osnovu cega to tvrdis,a?

Maslacak

Na osnovu ukusa :>
Ako se ne varam, na sastavu pise nesto kao: min 12% vocnog soka.
:lol:
Objasni ti kako sok moze da bude bez konzervansa, sa malo secera, i da stoji van frizidera, a da se ne pokvari? :K

Wolf

Negde sam procitao da se ovi sokovi u tetrapaku prave od bundevinog soka, a da se samo dodaje odredjena aroma?! Jedino oni na kojima pise 100% , ali pitanje je koliko je i to istina...

stef

 Next i nectar tenutno prave dobre sokove.Next ima sokove 100%, a nectarovi antistres su odlicni, narocito onaj sa malinom. Inace ako neki sok, ima konzervans E330 ili E300 znajte da su kancerogeni.Cak i maslac, a i drugi prehrambeni proizvodi mogu da sadrze te konzervanse.Zato pogledajte sadrzaj kada kupujete! :police:

Maslacak

Quote from: stef on 29-12-2006, 12:29:21
Inace ako neki sok, ima konzervans E330 ili E300 znajte da su kancerogeni.Cak i maslac, a i drugi prehrambeni proizvodi mogu da sadrze te konzervanse.Zato pogledajte sadrzaj kada kupujete! :police:

Ovo je jedan od najvecih primera glupog prestravljivanja ljudi...
E300 - L-askorbinska kiselina, tj vitamin C
E330 - limunska kiselina

Svi aditivi oznaceni sa E su aditivi odobreni od strane EU i nalaze se u Pravilniku o kvalitetu i uslovima upotrebe aditiva u namirnicama. To su bezbedni i odobreni aditivi, a ne zavera Evropske Unije protiv "zemalja u razvoju" (tj NAS) kako je to svojevremeno predstavljano...

Limunsku kiselinu kao aditiv sadrzi gomila proizvoida...margarini, sirevi, bombone, koka-kola i ostali sokovi, cokolade, zvake isl...a ako je ona kancerogena, kancerogeno je i voce! Obratite paznju, na svim sokovima i margarinima, ako ne pise E330, pise limunska kiselina. Svaki maslac sadrzi lk, samo zavisi kako je gde oznacena. Negde pise i ovako: limunska kiselina (E330)...tako sam npr ja pre par godina provalila da je to zapravo isto, i da prica o kancerogenosti nije tacna...
A na vezbama iz broma ove godine sam sve to i potvrdila.

Darker

Stef, glupo prestravljuje¹ ljude!! :-) Zato sam se ja svojevremeno nalivao Frutelom, sa sve ciklamatom koji koliko ja znam JESTE kancerogen...
Ljudi, po¹to sam bio na Mokroj Gori, u Kusturièinom gradu, i probao sok koji oni prave i specijalno ga pakuju, a prave ih od jagode, maline, qpine i borovnice, dakle po¹to sam te sokove probao, ni¹ta vi¹e na na¹em tr¾i¹tu nije sok... A svojevremeno je za Makedonski sok Gazoza i¹la reklama sa sloganom(po makedonskim bilbordima): Vi¹e od hemije!! hahahahhaha

Maslacak

Ne prestravljuje stef ljude (on je jedan od "prestravljenih" :K), nego ti likovi koji su smislili tu glupost sa kancerogenim aditivima! :>

Ciklamat
   
Ciklamat je otkriven 30-tih godina 19. stoljeæa. Spada u skupinu nenutritivnih zaslaðivaèa, a od konzumnog ¹eæera ja slaði 30 puta. Poput ostalih nentritivnih zaslaðivaèa, ciklamat je pogodan za osobe koje nastoje kontrolirati ili reducirati svoj kalorijski unos, za dijabetièare te za prevenciju karijesa. Koristi se kao dodatak hrani i piæu te farmaceutskim proizvodima. Stabilan je pri visokim temperaturama te ima svojstvo da intezivira okuse.

Sigurnost
   
Zakljuèak da se ciklamat mo¾e konzumirati bez bojazni od negativnih posljedica na zdravlje èovjeka zajednièki je 50-ak zemalja svijeta ukljuèujuæi Europu koja je odobrila uporabu ciklamata i stavila ga na listu dozvoljenih zaslaðivaèa. Meðutim, uprkos brojnim znanstvenim dokazima koji ukazuju na sigurnost ciklamata, u nekim zemljama, ukljuèujuæi i SAD, ciklamat je zabranjen. Kontroverza vezana uz sigurnost ciklamata uglavnom se bazira na jednoj eksperimentalnoj studiji u kojoj je visok unos ciklamata doveden u vezu sa razvojem raka mokraænog mjehura kod mi¹eva. Iako je studija kritizirana od strane znanstvenika, pa i od strane samog autora, FDA jo¹ nije izdala odobrenje za uporabu ovog zaslaðivaèa.

Internacionalna regulatorna tijela usvojila su koncept Prihvatljivog dnevnog unosa (Acceptable Daily Intake - ADI) kako bi se utvrdila kolièina zaslaðivaèa koja se mo¾e svaki dan konzumirati bez bojazni od posljedica na ljudsko zdravlje. Vrijednosti ADI su 100 puta manje od najmanje kolièine koja bi mogla izazvati ne¾eljeno djelovanje.

sa http://dijabetes.plivazdravlje.hr/?section=mojdijabetes&cat=5&id=6818&show=1#8

Darker

Zna¹ ¹ta mene frapira? To ¹to, dozvoljeni procenat tih aditiva, zavisi od njihovog dogovora!! Ok, ajde ove godine æe dozvoljeni unos biti 12%. Jaooooooo, vidi ove godine smo radili istra¾ivanja, ispostavilo se da je kancerogen, daj da smanjimo na 3%. Ma to su glupe praznoverice, opu¹teno vratite na 15%... I tako...
Moj savet: NIKAD NE GLEDAJTE ©TA JEDETE I PIJETE. Vama doðe svejedno, zdravi neæete umreti, a ovako mo¾ete samo da fasujete paranoju... :K :K :K

Maslacak

Quote from: Darker on 29-12-2006, 13:44:48
Moj savet: NIKAD NE GLEDAJTE ©TA JEDETE I PIJETE. Vama doðe svejedno, zdravi neæete umreti, a ovako mo¾ete samo da fasujete paranoju... :K :K :K

Upravo to! Ja ne razmisljam o tome... uopste nisam izbirljiva osoba, jedem i pijem sve, ali nista u velikim kolicinama, i mislim da je to najbolji recept...
A paranoja je nezdravija od svih tih aditiva :>

stef

#13
Quote from: Maslacak on 29-12-2006, 13:00:37


Ovo je jedan od najvecih primera glupog prestravljivanja ljudi...
E300 - L-askorbinska kiselina, tj vitamin C
E330 - limunska kiselina

Svi aditivi oznaceni sa E su aditivi odobreni od strane EU i nalaze se u Pravilniku o kvalitetu i uslovima upotrebe aditiva u namirnicama. To su bezbedni i odobreni aditivi, a ne zavera Evropske Unije protiv "zemalja u razvoju" (tj NAS) kako je to svojevremeno predstavljano...

[/quote]Ja sam isto video na pakovanjima...E300 je vestacki i zato nije po reglementaciji E.U. mora da bude prirodan iz voca. Za pocetak, a isto vazi za limunsku...Kada sam se ja raspitivao posto sam mislio da je isto nisam dobio odgovor kao ti.Receno mi je da je E330 izbacen iz upotrebe u E.U. i SAD. I veruj mi u E.U. nisam nasao limunsku kao E330.A mozda gresim
Ne kazem da treba paranoicno da gledamo sta jedemo...pa onda ne bi nikada jeo u Stepinom :>.Ali ne pijem sokove koji sadrze E330, a kod nas samo Golf Jabuka ga sadrzi.Ne znam za ove snj...

Alnus Glutinosa

malo offtopikujem, sorry!

Quote from: stef on 29-12-2006, 16:32:07
Ne kazem da treba paranoicno da gledamo sta jedemo...pa onda ne bi nikada jeo u Stepinom :>.

I nemoj da jedes u Stepinom?? :/  Poceli su da fusere...mi smo se prebacili na Duff...njamnjam... :happy: