Falsifikat skuplji od originala

Started by katarina, 02-05-2007, 12:53:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Korisnicko Ime

hahahahaha

burzujcina je onaj ko ima kesa za sladoled sa zlatom!?

znaci
burzujcina - onaj koji se bahato razmece svojim novcem

po tvom misljenju
isti su oni koji jedu sladoled sa zlatom i oni koji kupuju slike???

katarina

Mnogo pojednostavljeno gledas na zivot D. Neko to jednostavno voli pa kupuje, neko je nasledio, neko voli, al nema da kupi pa zato ide u galerije, a neko nije imao a voli, pa je stekao i kupio.
Ti dijamanti i sve to je proser..... to nije umetnost.

Darker

#17
Quote from: Korisnicko Ime on 03-05-2007, 10:06:58
po tvom misljenju
isti su oni koji jedu sladoled sa zlatom i oni koji kupuju slike???
Aha, ako su slike od 100000 evra... takvoj slici je mesto u muzeju, ne u kuæi;-)

A bur¾ujèina je neko ko se razmeæe svojim kupljenim egom...

A onda dolazimo do pro¹irivanja prièe na razumevanje likovne umetnosti, mo¾da je tu problem;-)
Umetnost je za svakoga. Pa i likovna. Izra¾avanje sebe. Kako bi tu emociju preneo posmatraèu. Ako ti pravi¹ ne¹to za neku odreðenu populaciju, ti nisi umetnik-ti si zanatlija. Ako neka slika ko¹ta 8 000 evra, dozvoliæe¹, ta slika nije za svakoga, veæ za vrlo specifiènu, odreðenu klasu ljudi. Koji su manjina. sla¾em se da ne valja biser pred svinju bacati, ali to onda znaèi da proseèan profesor predstavlja svinju jer ni u najluðim snovima ne mo¾e da si priu¹ti dotiènu slièku.


Ako meni treba kupljena ulaznica za visoko dru¹tvo, da bih u¾ivao u likovnoj umetnosti, onda je ta umetnost sama po sebi bezvredna;-)

Korisnicko Ime

imas ti slike i za 50 evra

ali mozda cena u ovom slucaju odredjuje kvalitet!?

da banalizujem
zvucnici od 500 din nemaju isti zvuk kao zvucnici od 200 e
zar ne?

Darker

#19
E, o tome prièam, ja mislim da u ovom sluèaju kvalitet nije reper za cenu :wink:
Ili je vrlo, vrlo, vrlo precenjen :wink:


Evo samo, plastièan primer, odgovorite mi na njega, javno æu da priznam da su prethodni moji postovi prouzrokovani potpunim nesmislom za likovnu i umetnost uop¹te:


Proseèan profesor slikarstva. neko ko se po defoltu razume u likovnu umetnost. Ko bi MORAO da ima slike vrhuskih slikara(barem domaæih). Koliko godina ne treba da jede da bi sebi priu¹tio barem jednu? ©ta æemo sa tim?? :smekerica: :smekerica:

dirigent

A niste mozda razmisljali da je precenjenost umetnickog dela put koji uskracuje pojedincima da ih poseduju u velikim kolicinama. Tako da vecina poznatih dela ipak stoji u muzejima koji su zajednicko dobro svih , i bogatih i siromasnih pa mozemo da im se divimo.

    To je jedno vrzino kolo sve uzev zajedno, ali ima dobrih strana.
     Ne slazem se s darkerom da bogati slikama kupuju svoj ego (ako je i tako slike ostaju vredne ko god ih poseduje) , pravi kolekcionari cesto nisu mnogo bogati jer sve ulazu u svoju strast sakupljanaja.
     P.S A da deca u Etiopiji gladuju o cemu god pricali i nasta god trosili (nenamenski) novac to je tako , ali  ima citava armija drugih koji treba da resavaju te probleme.

Masha

Quote from: Darker on 03-05-2007, 07:45:18
Ne, Ma¹o, nije to poenta;-) Poenta je da su ta umetnièka dela precenjena. Ne vrede toliko zbog objektivne umetnièke vrednosti, veæ zbog jagme za njima, kako bi neka bur¾ujèina(neka je on i akademski graðanin)mogla da ih poka¾e svojim isto tako vrlim bur¾ujskim prijateljima i kako bi mogla da se duva time, samo, kao, na nivou.
Dok se novopeèeni duvaju, ne znam, novim por¹eom, ovo je ipak sa malo vi¹e stila... Isti q.. ka¾em ja! Fuj!

A kako ti znas kolika je objektivna cena neke slike? Ne, macane, subjektivno zakljucujes da su precenjene i subjektivno si zakljucio da ljudi kupuju slike zato sto bi da okupe rodbinu, prijatelje i komsije i da im se pohvale. Ne kazem da ovoga nema, ali svakako ima ljudi koji znaju sta kupuju. I ovde je poneta da je cena mnogim slikama pala zbog pojave falsifikata.

wolfeitzckie

 Svi zajedno izgleda prenebregavate cinjenicu da je , na zapadu naravno, trgovina umjetninama odlican biznis. Postoji citav jedan sloj ljudi koji zive od toga(art dealers), i zive veoma dobro. I to nema nikakve veze sa vrednoscu umetnickog dela, to je biznis, a biznis nema veze sa umetnoscu.
Sto se tice kupaca, oni mozda kod nas jesu geaci neznalice koji zele za sebe da na brzinu kupe otmenost (kulturo, eve me). Na zapadu, kupci su cesto poslovni ljudi svesni cinjenice da cena slike npr.  da vincija moze samo da raste. Kako vreme prolazi, tih slika je sve manje, postaju sve redje i vrednije, a leonardo se nece dici iz groba i odraditi jos par narudzbina. Dakle, u pitanju je samo jos jedno trziste, ovaj put doduse trziste proizvoda umetnosti. E pa, po kome je umetnost roba, taj ce se lako sloziti sa tim da ne postoji nikakav problem u lepljenju nalepnice sa cenom (sa dugim nizom nistica) na ram, pa hajd na tezgu.

Darker

Bravo wolfeitzckie, o tome i prièam. Meni su umetnost i biznis nespojivi. Apsolutno! Bljuzga mi se od biznisa:-)
A i niste mi odgovorili na pitanje;-)

Masha

Dakeru, od kad je sveta i veka nisu svi ljudi koje vole umetnost i u istu se razumeju  mogli sebi da priuste slike svojih omiljenih slikara. Tako je bilo, tako je i sada i verovatno ce tako i biti. Tako je i sa profesorom. On se razume, ali tesko da ce sebi ovde moci da priusti slike. Mozda da krene i sam da slika, prodaje svoje, a kupuju tudje? Mi sa tim ne mozemo nista. Postavio si pitanje ciji odgovor uopste nece dati uvid u tvoju ili bilo ciju smisao za umtenost. I nije samo profesor slikarstva u toj poziciji. Znas koliko ima dece koja upisu muzicku skolu sa 7 godina pa doguraju do akademije bez svog klavira dok neko drugo dete ima klavir i ne zavrsi ni nizu. Mozemo da pricamo zasto je to tako i zasto neko ima, neko nema, ali to ovde nije tema.

dirigent

visoka umetnost je ponikla sa dva terena . Od strane bogatih mecena koji su umetnike `sponzorisali` i od strane crkve koja je pak uslovljavala umetnike svojim potrebama.
  Kroz istoriju je umetnost uvek bila spojena sa komercijalom na neki nacin. Mislim da malo skrecemo sa teme jer nije poenta u komercijali vec u obrazovanosti konzumenta iste.
    Bitno je shvatati umetnicko delo , RAZUMETI estetiku kojom se ono obraca , te ono moze biti (tek nakon ovakve spoznaje)pri tom privlacno ili odbojno (vec po ukusu koji je van racionalne kategorije) .
    Sama novcana vrednost umetnickog dela je tu nebitna , artdealing takodje. Vrednost mecenstva i trgovine umetninama je prevashodno da pomogne mladim umetnicima da se afirmisu , i otkriju neke zaboravljene slikare cije slike godinama came po nekim tavanima (zasluzeno ili nezasluzeno )

Darker

Dobro, borim se protiv vetrenjaèa, to je po vama skroz ok, ja to ne kapiram i na tome æemo da zavr¹imo...

Masha

Quote from: Darker on 03-05-2007, 13:22:22
Dobro, borim se protiv vetrenjaèa, to je po vama skroz ok, ja to ne kapiram i na tome æemo da zavr¹imo...
Ma nije ok to sto profesor ne moze da kupuju slike, a slike su njegov zivot. Ko je rekao da je ok? Ali, to sto neki slikar prodaje svoju sliku za veliku sumu, a neko tu istu sliku moze da kupi, a umetnost voli i razume je ili moze i zeli da je kupi jer je dozivljava kao statusni simbol, nece promeniti cinjenicu da profesor nema dovoljno veliku platu da pristojno zivi i svakako nije fer.