Usmeni ispit kod prof. Biljane Antonijevic

Started by Dukica, 22-11-2006, 14:59:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

oprata

Izasao je raspored?Jel ga ima na netu negde posto ja ne mogu da ga nadjem?

jellena s


jellena s


Kubalibre

Kontaminanti hrane su: jedinjenja Hg (metil-Hg, dimetil-Hg), organohlorni insekticidi, polihlorovani bifenili, furani, atrazin, Pb, Cd, nitrati, nitriti, aflatoksin B1... Sve ono sto moze da kontaminira hranu. Ne postoji nigde konkretno odgovor na ovo pitanje, vec sam skupljas podatke kad naletis u predavanjima...   :wink:

jellena s


serotonin

Ja sam polagao 12.10. i polozio  :K2:
Moja kombinacija je Mehanizam dejstva OHI, Atrazin I Cd
Profesorka je korektna, prijatna i generalno sam zadovoljan. Ispit sam spremao mesec dana, aktivno 20 dana iz skripte , koristio sam Jokanovica za 4.grupu otrova, a naravno i slajdove, posebno obratiti paznju na ono sto je predavala Porf Antonijevic. Posebno voli 4. grupu otrova i moze se desiti da na ispitu dobijete 2 pitanja iz ove grupe otrova. Takodje ako ste kod nje ne preskacite Procenu rizika i POPs toksikologiju.
Ponovite mehanizme kancerogenosti i genotoksicnosti sa posebnim akcentom na primere. Simptomima trovanja se ne opterecujte, ima ih toliko mnogo i nemoguce ih je sve popamtiti, kljucno je da znate za koji sistem organa otrov specificno toksican i mehanizam tog toksicnog dejstva.
Neke novine koje sam ja saznao su, da OHI deluju kancerogeno tako sto su promotori kancerogeneze, a hepatotoksicno tako sto inhibiraju mikrozomalni sistem jetre.
Atrazin je zabranjen za upotrebu, ali se moze naci u prodaji ilegalno, znacajan je sa apekta ekotoksikologije jer se akomulira u podzemnim vodama.
Toliko od mene, za profesorku imam samo pohvale, ne propustite da polozite ispit kod nje  :ok:

jellena s

moja komvinacija je bila mangan ekspozicija rizika i amino i nitro benzol.Sve pohvale za profesorku stvarno je korektna

Cherry


sali

Bioloski monitoring-zasniva se na odredjivanjima konc. hemijske materije u bioloskom materijalu odn. odredjivanju specificnih promena u fizioloskim funkcijama organizma. Bioloski markeri ekspozicije- odredjivanje koncentracije hemijske materije ili njenog metabolita u bioloskom materijalu(olovo i ziva u krvi i urinu). Bioloski markeri efekta- odredjivanje specificnih promena u fizioloskim funkcijama organizma nastalim usled delovanja odredjene hemikalije(koproporfirin u urinu, eritrocitni protoporfirin,beta2 mikroglobulin u urinu). Bioloski markeri osetljivosti-interna doza, bioloski aktivna doza, rani bioloski efekti, izmena strukture, klinicke manifestacije.Ovo inace spada u procenu ekspozicije.

Cherry

Hvala Sali. U proceni rizika sam videla da se spominju biomarkeri, ali nisam imala predstavu sta treba pricati o tome.

*

zna li se kad je ispit u novembru?  :hm

Bred

Raspored ispita za novembar (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,6142.msg237220.html#msg237220)

:1 :F :F :F :K2:

Cherry

Polozila  :~
Moja pitanja:
SO2
Mn
kumulativna procena rizika (ovo trece mi se uopste nije svidelo, al' dobro je ispalo na kraju...)

Profesorka je super, sve pohvale!  :ok:

Ostala pitanja kojih se secam su: neurotoksicnost, CO, kolhicin, OHI, Pb, klasifikacija karcinogena i mutagena, hemijski antidoti, specificni antidoti, test senzitizacije ( to je bilo 4. pitanje, za biohemicare)...ostalih pitanja se ne secam, ali su se ponovila sva ova sa foruma.

Da, proferoska je diktirala pitanja, nismo izvlacili ceduljice...
Srecno svima...

*

hehe, Bradly, sorry, nisam videla temu  :run :*:

milicagm

Ja sam polagala u ponedeljak...Pitanja:CO,metanol,kolhicin.I polozila :)
Pitanja je davala iz glave.Onih standardnih pitanja sto je ranije davala iz procene rizika i pesticida nije bilo uopste.Mene nista nije pitala iz analitike...za ostale ne znam...SRECNO SVIMA!!!