[Novo]-Ispitna pitanja

Started by mandm, 04-08-2007, 17:08:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gocca

Maslacak, carice!  :wave:


P.S. Izvinjavam se sto kvarim ovu radost, ali samo da vam kazem da ovo sto sam ja nabavila u kopirnici nije isto sto je Maslacak poslala. Njeno je mnoooogo bolje jer daje uopstenu sliku o homeopatiji. Ovo sto ja imam,sadrzi neke sitnice oko izrade npr. parenteralnih ili polucvrstih preparata. Mislim da te stvari nisu bitne za data pitanja, ali ako neko ide do faxa ovih dana i zanima ga sta jos ima (pa da odluci da li ce i to da uci), neka svrne do kopirnice! 

Maslacak

Da, izgleda da postoje jo¹ neke sitnice i dodatna "literatura" koju su preporuèivali, pi¹e mi u "skripti" (¹vrakopis od sveske jednog druga). Ja to nemam, i neæu da imam, a i moj vam je predlog da se ne zamarate tim, zato ¹to toliko teksta za samo 4 ispitna pitanja stvarno nema smisla prouèavati :K I ovako je previ¹e.

Bred


Maslacak

 :stid:  :cvet

E da, ¹to se pitanja 73 tièe:

Formulacija je zapravo skup sastojaka i njihovih kolièina za proizvodnju nekog lekovitog oblika.
Znaèi, kad razvijamo formulaciju, mi razmi¹ljamo - u kakvom obliku je najbolje da bude lekovita supstanca (rastvorena, dispergovana..) i u kojoj kolièini, koje su nam pomoæne materije neophodne, a koje po¾eljne, i u kojim kolièinama bi izazvale najbolji efekat, sa ¹to manje ¹tetnih...

Tako da mislim da se u pitanju tra¾i da predlo¾imo ¹ta bi jedan gel sa te¹ko rastvornom lekovitom supstancom trebalo da sadr¾i da bi se dobio stabilan, efikasan i bezbedan proizvod...
Ja sad ne znam taèno jer nisam i¹la u detalje, ali kontam da bi tu obavezno imali neki PAM kao sredstvo za suspendovanje, flokulant, konzervans (zbog vode) itd...
Najbolje je zapravo potra¾iti u praktikumu neki gel sa suspendovanim lekom, pa pogledati ¹ta sve sadr¾i :)

Gocca

Pitanje 210  : na sta se tacno misli? Koji su to faktori? Nigde nisu konkretno nabrojani. Ja mogu da spomenem sve i svasta, ali...
Pomozite... Hvala!

Maslacak

Rastvorljivost u nekom rastvaraèu je karakteristika same supstance, tako da i nema puno faktora...

praktikum Biofarmacija i tablete, str. 19:

Rastvorljivost supstance u odreðenom rastvaraèu zavisi od njene molekulske strukture, kristalnog oblika i temperature.
A kod slabih elektrolita, veliki uticaj na rastvorljivost ima i pH vrednost rastvora.

E, valjda sad treba razvijati kako utièe svaki od tih faktora ponaosob, nemam pojma :K

Gocca

Ja sam ili glupa ili corava...
A besna sam sigurno!

Pitanje 247. :Razlike izmedju biotehnol. lekova 1. i 2. generacije - primer humanog insulina

Sta ja tu da im pricam? Koji je to insulin prve, a koji druge generacije?



Maslacak

Mene je blam veæ da samo ja ne¹to pametujem  :stid:
Al ajde...pa vi me prekinite kad smorim :K

I mene je zbunilo to pitanje, kad sam ga videla nakon ¹to sam i¹èitala biotenolo¹ke lekove, ali sam onda otprilike povezala ¹ta bi to moglo da bude pa da obratim pa¾nju sledeæi put...

Mislim da je su¹tina u tome da su lekovi prve generacije dobijeni nekom od biotehnolo¹kih tehnika (rDNK, PCR bla bla), i da predstavljaju molekule identiène onima koji postoje u prirodi/organizmu (kopije endogenih proteina, antitela itd)... znaèi to bi bilo dobijanje pravog pravcatog humanog insulina, sa istom sekvencom AK, izoelektriènom taèkom, tercijarnom strukurom... :> I to je veæina onih insulina koji se spominju...sa Zn, protaminom i ostalo.

E, a druga generacija biotehnolo¹kih lekova koristi iste biotehnolo¹ke metode, ali uvodi in¾enjeringom i izmene tj. pobolj¹anja u strukturi molekula da bi se dobile bolje fizièko-hemijske osobine. Pa je tako kod onog Lantus insulina, izmenom jedne ili dve aminokiseline u strukturi, povi¹ena izoelektrièna taèka i  postignuto da se napravi preparat stabilnog rastvora insulina (¹to je uvek dobro), a koji precipitira tek nakon primene u tkivo zbog povi¹enja pH na mestu primene... fantazija  :smekerica:

Je l' ti zvuèi logièno? :K

Gocca

#53
Zvuci mi vrlo logicno! Hvala!

Maslacak, ja te molim da nastavis , kako ti kazes, da pametujes!  :cvet   :cvet   :cvet

Gocca

Ako je iko pronasao odgovore na sledeca pitanja bilo bi lepo da podeli sa ostalima! Hvala!

[15]   Rastvaraèi za peroralne rastvore, rastvore za ko¾u i rastvore za ispiranje usne duplje

[17]   Izrada rastvora sa supstancama velike relativne molekulske mase za spolja¹nju primenu

[21]   Kapi i sprej preparati za nos – faze u izradi i primarna ambala¾a

[37]   Postupci izrade, ispitivanja i èuvanja standardizovanih biljnih ekstrakata

[116]   Faze u postupku izrade film tableta

mandm

Pretpostavljam da su odgovori:
   15.Ovde nabrajaj sve moguce tipa voda,etanol,glicerol sorbitol,propilenglikol,ulja i nesto o njima imas u ekstraktima.
   116.Faze su iste kao kod draziranja samo nema izolovanja kao prve faze.Ostalo ne znam ni ja pa cu pitati na konsultacijama.

Maslacak

Ja mogu samo da ka¾em neke smernice koje æu ja pratiti kad budem pa¾ljivije gledala ova pitanja...

17 - Koliko sam ja ukapirala, sve ¹to treba je zakljuèiti da su supstance velike molekulske mase - te¹ko rastvorne. To znaèi da ako izraðujemo rastvor, moramo dodati neku pomoænu supstancu koja æe omoguæiti rastvaranje - npr. solubilizator. I ni¹ta, prièa¹ kako bi ti izradila neki rastvor za spolja¹nju primenu sa te¹ko rastvornom supstancom (velike molekulske mase). Opet: najbolje je pronaæi neki takav u praktikumu, ako postoji :wink:

21 - Ma samo treba pratiti uop¹tene propise. ©ta su kapi za nos? Rastvori, suspenzije... Znaèi faze u izradi su iste kao i kod rastvora i suspenzija - ali prateæi propise za preparate za nos (¹ta veæ ono ide...izotoniènost, i lokalizacija u nosnoj ¹upljini...). Slièno je i za sprej preparate - faze u izradi su kao i za sve druge sprej preparate, samo ¹to su ovi za nos, pa moraju da zadovoljavaju one dodatne uslove za to. Primarna ambala¾a: boèica sa kapaljkom, plastika ili staklo, bla bla... A za sprej...kao i za sve druge sprejeve, raspr¹ivaè, dozator... :>

37 - Ovo ja imam u predavanjima (mislim da se samo suvi ekstrakti standardizuju):

Standardizovani suvi ekstrakti imaju taèno odreðeni sadr¾aj koji se pode¹ava:
-dodatkom inertne materije (laktoza, saharoza, skrob su¹en na 1000C, MgCO3, MgO, Ca3(PO4)2), ili
-koncentrovanijim suvim ekstraktom iste droge

ispitivanja: suvi ostatak
èuvanje: u hermetièki zatvorenoj posudi, za¹tiæeno od svetlosti.
oznaèavanje: kao kod teènih i mekih ekstrakata

Znaèi, izraðuju se kao i svi suvi ekstrakti, a onda se standardizuju na taèno odreðenu kolièinu aktivne materije, postupcima koje sam gore napisala...ako treba razbla¾iti, dodamo inertnu materiju, a ako treba vi¹e aktivne supstance, dodamo koncentrovaniji ekstrakt do potrebne kolièine... i to je to.

Gocca

Opet ja...
Kakav je farmakopejski status radiofarmaceutika?

Maslacak

E ovo nemam pojma! Zapravo, ja mislim da uop¹te nemam fadiofarmaceutike u predavanjima, tako da nemam pojma ¹ta æu sa tim  :shock

Gocca