Skup¹tina ne zaseda, studenti imaju problem

Started by Bred, 06-09-2007, 20:57:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pereca

#15
Apsolutno SVI koji sada studiraju po starom programu (bez obzira koja su godina trenutno) imaju rok do 1.oktobra 2011. da diplomiraju.

Bred

Skupština o masterima
Izvor: B92 
Beograd -- Skupština Srbije nastavlja raspravu o predlogu za izjednačavanje akademskih zvanja diplomirani i master, koju je počela juče.

Van dnevnog reda

Poslanici Skupštine Srbije nastavili su sednicu, ali ne raspravom prema predvidjenom dnevnom redu, već, kao i prethodnih dana, reklamiranjem Poslovnika.

Šef poslaničkog kluba Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić otvorio je pitanje pomena ulica u Beogradu, dok je zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Aleksandar Vučić podsetio da direaktor Zoološkog vrta u Beogradu Vuk Bojović već deseti dan štrajkuje gladju, jer je gradska inspekcija srušila nekoliko bespravno podignutih objekata u vrtu.



Zakonodavni odbor je u julu usvojio tumačenje da "mora biti izjednačen status lica koja su stekla ili će steći naziv po propisima koji su važili do dana stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju sa statusom onih koji budu stekli nazive koje predviđa ovaj zakon".

Podršku predlogu autentičnog tumačenja pojedinih odredbi Zakona o visokom obrazovanju najavili su poslanici vladajuće koalicije i Liberalno-demokratske partije.

Miloš Aligrudić, poslanik DSS-a, izjavio je da je podneo predlog za autentično tumačenje Zakona zbog toga što postoje problemi u primeni jedne odredbe, jer univerziteti i fakulteti njenim tumačenjem narušavaju načelo pravne sigurnosti.

"Zaključak do kojeg sam došao je da je Univerzitet koristeći odredbe člana 127 praktično doneo kriterijume na osnovu kojih je zaključio da je praktično dovedeno u pitanje to pravo takozvane pravne sigurnosti građana da kada steknu određeno zvanje, određeni status na osnovu određenih godina na studijama dobijajući određenu diplomu, da to zvanje ne može biti lako i jednostavno izjednačeno sa novim koja predviđa ovaj zakon kada je to neophodno", kaže Aligrudić.

Poslanik Socijalističke partije Srbije Milisav Petronijević je ocenio da taj problem postoji duže od godinu dana i da su studentima potrebna jasna pravila studiranja i propisi koji neće ostavljati dileme.

"Da li će to autentično tumačenje rešiti problem? Ja se bojim da će on dati jedan odgovor, a otvoriti 50 pitanja. Zakonodavni odbor je ovo posmatrao iz pravnog ugla, što mu i pripada i pravno je ovo jasan odgovor i on nije sporan. Ali, ja postavljam drugo pitanje: šta se događa sa reagovanjem prosvetnih i univerzitetskih vlasti?", kaže Petronijević.

Poslanici Srpske radikalne stranke ocenili su da je tumačenje te odredbe trebalo usvojiti odmah posle donošenja.


dirigent

znaci svi diplomirani po starom porgramu do 2011 postaju automatski masteri? Ako sam dobro razumeo...

pereca

Саопштење за јавност Савеза студената Београда

Савез студената Београда је издао саопштење за јавност поводом скупштинске расправе о изједначавању дипломираних и студената са звањем мастера, као и најави појединих посланика да би цео процес могао да се одложи како би се још једанпут чуло мишљење КОНУС-а. ССБ, чије саопштење преносимо у целости, се најоштрије противи том предлогу.

Поводом расправе која се води под 33. тачком Дневног реда Прве седнице Другог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије, Савез студената Београда, издаје следеће

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Цела академска јавност са великом пажњом прати расправу које се одвија у републичком парламенту. Изједначавање права дипломираних и будућих мастера присутно је у српској јавности дуже од годину дана.
Када је Народна скупштина, коначно, у свој дневни ред уврстила и ово питање, тонови одређених посланика стварају додатну пометњу и забринутост међу академцима.

Поједини народни посланици покушавају да побегну од одговорности и “врућ кромпир” пребаце у туђе руке.
Сведоци смо да се у јавности политичари често позивају на потребу поделе и прихватања одговорности, али се чини да се то односи искључиво на јавне функције.

Идеје да се цео проблем односа дипломираних и мастера врати пред Конференцију универзитетâ Србије (КОНУС) су неприхватљиве и враћају нас најмање годину дана уназад.
Подсећамо да је управо због дискутабилних одлука и препорука овог тела факултетима тражено аутентично тумачење Народне скупштине одредаба става 1. и 2. члана 127. Закона о високом образовању.

Са разлогом смо забринути какву би одлуку по овом питању могао донети КОНУС, пре свега имајући у виду да професоре у њиховом раду ограничава само Кодекс професионалне етике.
Овај кодекс лако може постати само мртво слово на папиру, јер непостојање казнених одредби, осим опомена, јавних опомена и јавних осуда, доводи у сумњу искрену жељу да се студенти заштите од самовоље појединих професора.

Са друге стране стављање еквиваленције дипломирани-мастер пред КОНУС доводи представнике универзитета у Србији у сукоб интереса, али и под велики притисак, јер би доношење одређених одлука омогућило директну финансијску корист високошколским установама.

Поново позивамо политичку елиту у Србији да се одговорно понаша, одрекне двевно-политиканства када су питању озбиљни друштвени проблеми и донесе одлуку којом ће разрешити Гордијев чвор високог образовања Србије.
Подсећамо нашу елиту на обећања дата у више наврата, али и на чињеницу да ову одлуку чека 400.000 академских грађана.

Савез студената Београда