Sljivovica - prvi zvanicni srpski 'brend'

Started by pop, 28-09-2007, 10:30:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pop

©ljivovica prvi zvanièni srpski brend
Autor: Beta | 28.09.2007 - 09:07

Ministar poljoprivrede Srbije Slobodan Milosavljeviæ izjavio je da je rakija ¹ljivovica postala prvi zvanièni nacionalni brend Srbije.

Srbija je od Evropske unije dobila sertifikat da se ta rakija od ¹ljiva, sa za¹tiæenim imenom i geografskim poreklom, ubuduæe zove "srpska ¹ljivovica", rekao je Milosavljeviæ za "Veèernje novosti".
"Samo æemo mi moæi da je izvozimo pod tim imenom", kazao je Milosavljeviæ i dodao da "niko drugi u svetu vi¹e neæe moæi da pravi i prodaje tu ¹ljivovicu".
On je naglasio da je ¹ljivovica i do sada bila srpski brend, ali da je sertifikatom EU, to sada i zvanièno postala.

izvor www.blic.co.yu (http://www.blic.co.yu)

Razlog za ono 'srpska' pre reci sljivovica je to sto su Nemci vec registrovali rakiju pod jednostavnim nazivom 'sljivovica' (al' se ne pise ovako). Ovako je pravda bar delimicno zadovoljena.

Bred

e pa to je super za pocetak, ajmo da nastavimo dalje sa brendiranjem?

Adonis_Vernalis

Nemacka sljivovica se zove "sliwowitz".

Slovenacki ajvar se zove isto tako.

Grci su pre par godina preokrenuli nebo i zemlju ne bi li zastitili naziv "feta" za onaj slani, meki sir u salamuri koji svi volimo, bar jednom u godini...

A mi sad stitimo ono sto se zastititi jos uvek moze... Bruka i beda. Toliko.

Enea

ne, ne ovo je blam:



EVROVIZIJA 2008:
Naradu za lokalni logotip u iznosu od 5.000 evra osvojio je rad pod šifrom "Mama 2008".

http://www.b92.net/kultura/pop/vesti.php?nav_id=265969


Ovo cak nije ni smesno...
A OVO VILOET JE SHLJIVA?

jecapereca

Quote from: Enea on 04-10-2007, 17:37:29

Ovo cak nije ni smesno...
A OVO VILOET JE SHLJIVA?
Ha, nisam ni provalila za sljivu  :lol:

Adonis_Vernalis

Nema veze. Boze moj, koliki su konkursi, cak i vazniji od ovog za logo Evrovizije 2008 bili, prosli, nagrade podeljene, a do realizacije nikada nije doslo. Primer? Pa, evo: jos sedamdesetih godina proslog veka raspisan je dzinovski konkurs za projekat Beogradske opere. Mislim da je pobedio neki danski arhitekta, u ono doba jedan od najpoznatijih arhitekata u svetu. Gde je danas Beogradska Opera? Tamo gde je vazda i bila: u Narodnom pozoristu. I, nikom nista.

No, ipak se pribojavam da ce ovo socinjenije ipak postati zvanicni logo Evrovizije 2008, jer je kategorija "hleb i igra" ovde vrlo bitna, bitnija od svega ostalog.

Neka bude i sarkasticno, ali: sem truba (asocijacija na muziku), sljive (asocijacija na alkohol - ne na pekmez) i crvenih usana (asocijacija na lepe devojke), ne vidim nista drugo sto taj logo nekom svetu porucuje sem prvo + drugo + trece = sizenje, bre... No, dobro, to je valjda nekakav novi srpski duh. A to se poklapa sa onim sto sam cuo da je nekakva strategija da se od Beograda napravi nesto kao evropski Rio.

Samo, Rio ima i one favele, nije Rio samo Kopakabana...

stef

 Vala imamo i mi favele...samo treba pogledati ispod gazele... :wall:

willie the scot

ova drzava pravi sebi p.r. tipa- dodjite u srbiju i odmorite mozak od civilizacije.




Al-Jasmina

#8
 a005  :namcor :namcor :namcor :namcor
Za tu Sliwowitz se ne mogu nakajati,
tako mi svih predaka ispichutura koji su istu pravili :>
Prave je i danas,
nije globalni brend dok je ne prosvercuje neko u beli svet
ali avaj ni to vise nece ici, jerbo carinici pomisle da bi
mogla litra sljivke da prisilno prizemi neki Boing
u slavu Al-Kaide.
Ne mogu im oprostiti, kakva kradja...
mozda zato sto su nam upravo nemacki generali namerno unistili
bibliografsko blago, ukrali deo secanja nacije...
Ali tek sto nasima ne mogu oprostiti,
gospodo- jesmo li babuni? :wall: :lol:



Elem,
ovo za logo Evrosonga ne bih da komentarisem
:wall:
ali je jace od mene- :F
hehe, ZEMLJO INDIJO kako si daleko
ciji li je sinovac-slivovac poznjeo parice za
ovaj ingeniozni momenat u kome jedna zelena-uvela nota lebdi nad sljivom
koju ljube usta dok minijatruna truba svira?  :>
Znam, bukvalista sam...nema mi pomoci,
bukvovom granom je to trebalo na vreme  :F

Ayrton Senna

Jedna je Srpska ©ljivovica.....
A treba naglasiti SRPSKA !!!

Imao sam prilike da gledam u¾ivanje stranaca u dragocenoj srpskoj teènosti, i znam da su veoma zadovoljni. Ma, nauèili smo ih i da piju kao srbi. Jer, naviknuti na viski i vodku, samo podignu èa¹u i piju naiskap.
E, al kod srba se primenjuje drugi obièaj: domaæine, daj fla¹u i tanjir, da se ne¹to nabode na vilju¹ku.....
©ljivovica i meze....dobitna kombinacija !

pop

Iako to cudno zvuci, i ovo sa shljivovicom je veliki uspeh jer su nam pored Nemaca, najveci problem sa nazivom ovog pica pravili Chesi jer su oni prvi registrovali to ime. Spor se u stvari vodio sa njima, i EU je na kraju presudila da se njihovo pice zove Cheshka shljivovica, a nasa - Srpska shljivovica. Na taj nacin, mi sad konacno mozemo da izvozimo rakiju, sto pre nismo mogli.

Koliko mi imamo loshu strategiju izvoza imao sam priliku da se uverim u USA, gde u svakom vecem marketu (to su u ustvari veliki lanci hipermarketa tipa Walmart-a) mogu da se kupe hrvatski proizvodi - Vegeta, Krashovi slatkishi, Karlovachko pivo itd., a niti jedan jedini iz Srbije, iako su to bili gradovi sa dosta ljudi naseg porekla. Poenta je da treba da se ulaze i u marketing i u distribuciju kako bi nam se vratilo. Drugi primer je to sto ni u jednoj knjizari nisam mogao da nadjem turisticki vodich o Srbiji, a knjiga o Hrvatskoj, Rumuniji, Sloveniji je bilo na desetine. Pa zar nije bolje platiti firmi kao sto je D.K. (koja radi najbolje i najprodavanije vodice) da uradi jedan ljudski vodic, nego platiti za onu sramotnu reklamu na CNN-u.

dirigent

Ta registracija logoa i brendiranje ide do apsurda. Znam da se neko sporio sa crkvom zato sto je registrovao znak krsta kao svoj amblem , a crkva nije , pa je taj tuzio crkvu za zloupotrebu i plagijat!
    Ili Poljaci koji prave sardine od domace vrste riba koja je nesto manja , od propisane velicine sardina u evropskoj Uniji, a to in je recimo bio nacionalni specijalitet. Jedva su na kraju izborili pravo na izvoz tog proizvoda...

3OPAH

@Dirigent: Evo i ja cu da propevam

Pravila, pravila da bi me udavila
Ili kicmu savila i skroz osasavila
Neka glupa pravila u crno me zavila
O, ooo..
O, ooo..


:wink:


Meni je ¾alije, da neko tako kasno ili neozbiljno shvata pravila igre...

...pa me onda ni ne cudi, da postoji nemaèka ili ceska sliwowitza, slovenaèki ajvar itd.



Inace poput popa obavezno èekiram trgovine i knjizare i trazim proizvode iz dragih mi ex-YU drzavica, i slabo nesto nadjem.
Sto se tice knjiga i turistickih vodica Hrvatska ubedljivo vodi, postoji i bar desetak knjiga (poznatijih izdavackih kuca) o Sloveniji, koje se mogu naci u skoro svakoj knjizari (u EU), nesto malo ima i o Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, i Makedoniji dok o Srbiji nema skoro niceg.

Da ne bude sve tako crno bar u Beogradu sam nasao nekoliko turistickih vodica o Srbiji i Beogradu (DK) na engleskom...




AquArius

#13
Evo samo malo i ja da se nadovezem, cak i ako u knjizari nabasas na vodic za istocnu Evropu, Srbija je obavezno siva (u smislu ne postoji), mozda je postojao jedan vodic (od xy) u kom sam videla Srbijicu, u bilo kom obliku.

Takodje, kad je vec off, nek' je maskenoff.

Ako idete negde na putovanje sa zeljom da svojim domacinima odnesete nesto lepo o Srbiji (a pri tom niste sigurni da li piju Srpsku sljivovicu ili jedu prasetinu i preradjevine), odnesite im knjige i brosure iz Srbije. Idite u TOS (Turisticka organizacija Srbije) i tamo recite sta vam je na srcu, da idete u stranu zemlju i npr. njihovim profesorima zelite da odnesete nesto o Srbiji. Iznenadicete se koliko ce vam izaci u susret. Dobicete pune kese knjiga (od kojih neke nisu uopste jeftine), brosura, razglednica za dz.

Ako hoces da odradis nesto valjano - uradi ga sam. Marketing Srbije je u tvojim rukama.

:>

Al-Jasmina

 :> Svake jeseni izvesni direktor jednog sektora ugledne italijanske kompanije dodje poslovno do Beograda i sa neskrivenim zadovoljstvom ponese 5-6 litara nase najbolje brosure  :lol: :lol: :lol:

Ziveli!  :>