B. LAĆARAK | Novosti
Zašto se retke bolesti kod nas u poslednjih nekoliko godina teško dijagnostikuju, a još teže leče. Na pozitivnoj listi – samo 20 medikamenata
RETKE bolesti se u Srbiji teško dijagnostikuju, a još teže leče. Od 135 inovativnih lekova koliko je u poslednje četiri godine registrovano u Evropi, na listu lekova RFZO upisan je samo jedan. Stručnjaci upozoravaju da se o trošku našeg Fonda izdaje samo 20 medikamenata za lečenje retkih bolesti, dok se, recimo u susednoj Hrvatskoj na “Popisu posebno skupih lekova” koji se dobijaju na teret HZZO nalazi 60, a u Sloveniji su na pozitivnoj listi svi neophodni lekovi za lečenje ovih pacijenata.
Istina, od 2012. godine o trošku budžetske linije Ministarstva zdravlja Srbije finansiraju se još četiri leka za retke bolesti. Za ovu namenu je tokom 2015. godine izdvojeno 334 miliona dinara, što je, tvrde upućeni, nedovoljno da bi zadovoljilo realne potrebe pacijenata.
– U Srbiji je registrovano više od 50 inovativnih terapija za retke bolesti, ali nisu na pozitivnoj listi lekova RFZO – rekao je nedavno na regionalnom okruglom stolu “Dostupnost terapija za retke bolesti – korak ka rešenju” Davor Duboka, izvršni direktor Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije (NORBS). – Sa ovim medikamentima moglo bi da se leči približno 3.500 pacijenata sa 40 različitih dijagnoza. Za lekove treba da se obezbedi oko 5,5 milijardi dinara, odnosno oko dva miliona dinara po pacijentu godišnje.