Farmaceuti.com

  • Forum
  • Posao
  • Opste
  • Farmakologija
  • Iz casopisa
  • Apoteka
  • Home
  • English translate
  • Patološka fiziologija
  • Index bolesti
  • Akne
  • Indeks hemijskih reakcija
  • Vesti
Home TRETMANI AKNI Opste nastavak5

nastavak5

diz1
Nitrozacija primarnih aromatičnih amina sa azotnom kiselinom (generisanom in situ iz natrijum nitrita i jake kiseline, kao što je hlorovodonična kiselina, sumporna kiselina {sulfuric acid} ili HBF4) dovodi do stvaranja diazonijum soli, koje se mogu izolovati ako protivjon? nije nukleofil.
Diazonijum soli su važni intermedijeri za preparaciju alkil halogenida (Sandmeyer-ova Reakcija, Schiemann-ova Reakcija), i azo jedinjenja.
Intermedijerna jedinjenja diazotacije primarnih, alifatičnih amina su nestabilna, ona se brzo konvertuju u karbokatjone nakon gubitka azota, i daju proizvode izvedene iz supstitucije, eliminacije ili procesa premeštanja.
Mehanizam
mehanizam, nitrovanje
mehanizam, nitrovanje

19.Dieckmann-ova Kondenzacija

Dieckmann-ova, Kondenzacija
Bazno katalizovana intramolekulska kondenzacija diestara. Dieckmann-ova kondenzacija daje 5to ili 6to-člane ciklične ß-keto estre, i obično se izvodi sa natrijum alkoksidom u alkoholnom rastvaraču.
Prinosi su dobri ako proizvod ima proton koji moze da se enolizuje, u suprotnom, povratna reakcija ( otvaranje prstena) može biti kompeticija. Videti Claisen-ovu Kondenzaciju

20.Diels-Alder-ova Reakcija

Diels-Alder-ova, Reakcija
Diels-Alder-ova, Reakcija
[4+2]-cikloadicija konjugovanog diena i dienofila ( alken ili alkin ), elektrociklična reakcija koja uključuje 4 π-electrone diena i 2 π-electrons dienofila. Pokretačka sila ove reakcije je formiranje novih σ-veza, koje su energetski stabilnije od π-veza.
U slučaju alkinil (alkynyl) dienofila, početni adukt takodje može reagovati kao dienofil ako nije suviše sterno zaklonjen. U adiciji / dodatno, ili dien ili dienofil mogu biti supstituisani kumulovanim dvostrukim vezama, kao što su supstituisani aleni.
Sa svojim širokim opsegom i jednostavnošću operacija, Diels-Alder je najjači metod sinteze nezasićenih 6to-članih prstenova.
Varijanta je hetero-Diels-Alder, u kome ili dien ili dienofil sadrži heteroatom, najčešće azot ili kiseonik. Ova alternativa omogućava snažnu sintezu 6to-članih heterocikličnih prstenova.
Mehanizam
hetero, Diels-Alder
hetero, Diels-Alder
Preklapanje molekularnih orbitala (MOs) je neophodno:
hetero, Diels-Alder
Preklapanje izmedju najviše okupitane molekularne orbitale diena (HOMO) i najniže okupirane molekularne orbitale dienofila (LUMO) je toplotno omogućena u Diels-Alderovoj reakciji, ako su orbitale sličnog energetskog sadržaja. Reakcija je olakšana elektron privlačnim grupama na dienofilu, budući da će to sniziti sadržaj energije LUMO-a. Dobri dienofili obično imaju jedanili dva od sledećih supstituenata: CHO, COR, COOR, CN, C=C, Ph, ili halogen. Dienska komponenta bi trebalo da bude što je moguće više elektron-obogaćena.
Postoji ”inverzni zahtev” Diels Alderove reakcije koji uključuje preklapanje HOMO-a dienofila sa nezauzetom molekularnom orbitalom diena. Ovaj alternativni scenario reakcije je favorizovan od strane elektron donorskih grupa na dienofilu i elektronima osiromašenog diena.
Diels Alderova, reakcija
Reakcija je diastereoselektivna.
Diels Alderova, reakcija
Diels Alderova, reakcija
Diels Alderova, reakcija

Ciklični dieni daju stereoizomerne proizvode. Endo proizvod je obično favorizovan od strane kinetičke kontrole zbog sekundarnih orbitalnih interakcija.

Diels Alderova, reakcija, ciklicni, dieni

Jul 29, 2007Bred

Slicni clanci:

  1. Mehanizmi hemijskih reakcija 6
  2. Mehanizmi hemijskih reakcija 2
  3. Mehanizmi hemijskih reakcija 12
  4. Mehanizmi hemijskih reakcija
Mehanizmi hemijskih reakcija 4Mehanizmi hemijskih reakcija 6
Tags
lekovilekapotekaterapijainfekcijakozahranabolestantibioticilečenjepreparatibakterijeishranalekarfarmaceutkrvmastihormonidijabetestrudnocaupalaKarcinomkortikosteroidipacijentvirusbolastmaapotekeholesterolreceptorikiselinadepresijareceptinfarktinfekcijezdravljemlekoproteiniLEKARIPharmexpertkasaljekcemalergijareceptortumor
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta.
O sajtu
Sitemap
Politika privatnosti
Uslovi koriscenja
Diclaimer

Prijavi gresku
2006-2023 © "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana