Sonja Todorović | Blic
Apoteke u Srbiji dobiće profesionalni menadžment, koji treba zajedno sa državom da ih izvuče iz ogromnih dugova i tako spreči da dođe do nestašice lekova, saznaje “Blic”.
Da se to već događa, primer je i Apoteka Vranje. Lokalna samouprava hoće da zaposli, po prvi put u istoriji apoteke, osobu koja nije farmaceut. Za sada im je to jedini plan za izvlačenje iz dugova.
Kako je “Blic” već pisao, u ovom trenutku 24 državne apoteke u Srbiji ukupno duguju 18,5 miliona evra za lekove i medicinska sredstva. Zbog kontinuiranog neplaćanja dobavljačima, apoteke su u ozbiljnoj opasnosti da postanu nelikvidne i da obustave nabavke. Taj domino efekat na kraju će osetiti građani, jer ukoliko se nešto ne preduzme očekuje nas nestašica lekova.
Državne apoteke su u ovu situaciju došle, između ostalog, zbog niskih marži, nelojalne konkurencije, ali i zbog nenamenskog trošenja novca.
Dobro poslovanje apoteka, koje su do 2013. godine imale pored marži i dodatni “cassa sconto“ nije prepoznalo Ministarstvo zdravlja kao momenat za privatizaciju ovih ustanova, već suprotno tome, u sistem Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje uvodi i privatne apoteke.