X
    Categories: Opste

Izbeljivanje zuba nije štetno – važno je biti umeren


Sve je vise ljudi koji se odlusuju za postupak izbeljivanja zuba.

Promena boje zuba predstavlja veliki estetski problem, a uzroci prebojenosti mogu biti razliciti. Na primer zbog prodora krvnih produkata u zubne kanalice usled udarca.
Pored toga i antibiotici iz grupe tetraciklina mogu obojiti zube, a na belinu moze da utice i toksicno dejstvo velikih koncentracija fluora u vodi koju pijemo sa cesme. Ipak, i osobe koje nemaju iz patoloskih razloga obojene zube, sve se cesce odlucuju za izbeljivanje.
Izbeljivanje zuba gelovima nije stetno, ali je vazno da se stomatolog i pacijent pridrzavaju uputstva kako se primenjuje«, kaze stomatolog dr Zoran Stamatovic. Kiselina vodonik- peroksidnog gela moze da iziritira desni ili da pojaca osetljivost zuba. »Cesto pacijenti izgube osecaj i preteraju kada vide da im zubi postaju sve svetliji.
U sustini zube treba izbeleti za dve do tri nijanse u odnosu na postojecu boju. Najbolje je prvo izbeleti jednu vilici, na primer, gornju, a potom i drugu. Tako ce se jasno videti razlika u nijansi i nece se preterati u postupku«, objasnjava dr Stamatovic.
Ima nekoliko preparata za izbeljivanje zuba, razlicitih proizvodjaca. Kod nas se najcesce koristi »Ultradent« (Opalescence).
Sam postupak se sprovodi na dva razlicita nacina. Jedan podrazumeva izbeljivanje u samoj ordinaciji, jer se radi sa gelovima od peko 30 procenata. Stomatolog nanosi gel cije dejstvo se pojacava uz pomoc specijalnih lampi. U ovom slucaju izbeljivanje je gotovo u roku od pola sata.
Drugi metod je manje invazivan i pacijent moze sam da koristi gelove koji su procentualno slabiji (10, 15 i maksimalno 20 procenata). Takav postupak izbeljivanja duze traje.
Pacijent, preko folije, kod kuce nanosi gel i postupak se ponavlja vise dana, u zavisnosti od toga koliko su prebojeni zubi i zbog cega.
»Izuzetno je vazno da stomatolog uzme pojedinacno otisak zuba i na osnovu njega napravi individualne folije. To je neophodno, jer bi se u suprotnom zubi nejednako izbeleli, a i sam gel mogao bi doci vise u kontakt sa desnima nego sto bi trebalo«, objasnjava dr Zoran Stamatovic. Iako se oba postupka uspesno primenjuju, dr Stamatovic smatra da je ova druga, sporija metoda bolja od ordinacijskog izbeljivanja sa lampama, jer izbeljeni zubi duze zadrzavaju svoju belinu.
Ono sto sigurno moze da ostavi zadovoljne korisnike, sa prelepim, svakodnevnim osmehom na licu jesu paste za zube sa efektom izbeljivanja koje su preporucene za svakodnevnu upotrebu.
One postepeno mogu dovesti do uklanjanja prebojenosti zuba usled svakodnevnog konzumiranja kafe, cajeva i slicnih obojenih napitaka.
I na kraju treba reci da postoje zubi koji ne mogu da se izbele, mada su takvi slucajevi retki. Takodje postoje i situacije kada postupak izbeljivanja ne sme da se primenjuje, kao sto je to slucaj sa trudnicama.

Casopis Apoteka br.60

Zašto i kada izbjeljivati zube?

Bred
Bred:
Related Post