X
    Categories: Opste

Koza bebe


Bebina i decija koza je tanka i osetljiva. Skode joj suv vazduh (smanjena vlaznost vazduha je jedan od najvaznijih faktora koji uticu na isusivanje koze).

To može da dovede do crvenila i iritacije, kao i svraba delova kože koji su direktno eksponirani povisenoj temperaturi, ali i onih delova koze koji su pokriveni neadekvatnom odecom, kao što je sintetika .
Nega koze bebe je potrebna ne samo iz kozmetickih razloga (da koza ne ispuca), vec i iz medicinskih: da se
kao takva ne izlozi pojacanom dejstvu mikroorganizama.
Najbolje je da to uvek bude pamuk, da bi koza mogla da dise, a kada se dete znoji – da upija znoj.
Da bi koza mogla uspesno da obavlja svoju osnovnu ulogu, zastitu organizma, od spoljasnjih rizika potrebna joj je dobra i redovna nega. Ovo je posebno vazno kod beba i dece, cija je koza osetljivija nego kod odraslih.
Povrsinski sloj koze (epidermis) predstavlja zastitni sloj. Ima dva zastitna mehanizma: keratin – koji stiti
organizam i kozu od prodora bakterija, gljivica i virusa, i sebum – sekret lojnih zlezda koze, koji sadrzi masne
kiseline i voskove i odrzava prirodnu vlaznost koze.
Posledice suve koze nisu samo kozmeticke prirode, vec to predstavlja i medicinski problem – zato sto suva koza, pored svog hrapavog i vizuelno neadekvatnog izgleda, predstavlja i ostecenu barijeru koze i kao takva je prijemciva za bakterijske, virusne i gljivicne infekcije.
Na planini je indeks zracenja visi nego na moru. Potrebne su kreme sa zastitnim faktorom za bebino lice (minimalno SPF 15). Izbegavajte one sa PABA supstancom, koja je alergen i moze da izazove iritaciju koze.Na preparatima je to oznaceno (na primer: PABA free, sto znaci – bez te supstance).
Da bi se odrzala vlaznost, preporucuje se takozvano pametno kupanje, a to znaci smanjiti dugo brkkanje bebe u vodi, sa tridesetak na desetak minuta. Bolje je cak i tusiranje, nego drzanje u kadi, zato sto tople kupke dodatno isusuju kozu. Kupke treba da budu bez penusavih sredstava i dobro je da sadrze uljanu komponentu.Najbolje je da bebi odmah nakon tusiranja nanesete na telo losion ili kremu, jer je koza tada najbolje upija.

Treba insistirati na prirodnim preparatima.

Posebno uzeti u obzir i cinjenicu da se sezdeset odsto od svega sto stavimo na kozu – apsorbuje direktno u cirkulaciju, u krv. Treba imati u vidu da je bebina koza daleko tanja nego koza odraslih, zato treba posebnu paznju posvetiti izboru preparata.Kada su u pitanju bebe, treba preferirati sto vise prirodne preparate, a to znaci da ne sadrze mineralna ulja (parafin), sintetske (vestacke) mirise, niti propilen glikol – zato sto je koza dece najcesce hipersenzitivna i ove supstance mogu da budu potencijalni alergeni. Pored toga, i preparati koji sadrze lanolin, a koji su cesti na nasem trzistu, potencijalno mogu da izazovu alergiju.
Osim ako ne govorimo o posebnim vrstama lanolina, specijalno preciscenim i oslobodjenim razlicitih aditiva – koji, inace, izazivaju alergije.
Postoje i istrazivanja prema kojima su neki od tih aditiva, koji se nalaze u lanolinu, cak kancerogeni.
Ako koza izgleda dobro, ali brzo upija mleko za telo i zahteva koriscenje krema ili masti, znaci da je detetu koza suva i treba joj nadoknaditi vlaznost. To se postize nekim prirodnim balzamom.
Ruke i lice uvek treba zastititi, a to znaci dobro ih namazati odgovarajucom kremom, kako bi se sprecilo isusivanje koze. Posebno treba da se vodi racuna o zastiti usana. One nemaju prirodni zastitni sloj, tako da bez zastite lako mogu da ispucaju. One se takodje mazu odgovarajucom, prirodnom kremom,da se ne dobiju ragade, koje mogu biti bolne.
Zbog izuzetne osetljivosti njihove koze, neophodno je da odaberemo preparat bez supstanci koje mogu da budu potencijalni alergeni, a to znaci bez vestackih mirisa i mineralnih ulja. Bilo bi dobro da preparati koje birate za svoje bebe, pa i malo stariju decu, u sebi imaju kakao buter, si buter i prirodne voskove, koji ce odrzavati vlaznost koze. Preparati bi trebalo da, umesto mineralnih ulja, kao sto je parafin, sadrze prirodna biljna ulja, kao sto je ulje semenki grozdja, maslinovo, ulje nevena, zatim razlicite biljne ekstrakte, kao i etarska ulja.
Za decu su najbolja ulja kamilice, nevena i lavande.
Pozeljna je masaza aromaticnim uljima kod dece, posebno kod beba, i to najbolje u vecernjim satima, pred spavanje. Pored toga sto se dete tako opusta, prirodna ulja povecavaju hidrataciju koze, pa je samim tim stite od isusivanja.

Mr pharm. Branislav Kolarov
Casopis Apoteka Br.57

Bred
Bred:
Related Post