X
    Categories: Opste

Alergijski rinitis – kako se zastititi?


Polenska kijavica je alergijsko oboljenje sluznice nosa sezonskog karaktera, od koje boluje 20-25% populacije u svetu.

U svetu preko 500 miliona ljudi boluje od ove bolesti, od cega je vise od 40 odsto dece. Smatra se da unutrasnje i spoljasnje zagadjenje zivotne sredine utice na porast ovih oboljenja, narocito pusenje majke u trudnoci, ali i mnogi drugi faktori.
Alergijski rinitis moze da bude povremen ili stalno prisutan.
Javlja se: kad cveta drvece (od marta do maja), kad cveta trava (od maja do avgusta), kad cveta korov (avgust i septembar).
Osim polena, niz drugih alergena koji se nalaze u vazduhu moze dovesti do pojave alergijskog rinitisa, tokom citave godine.
Kijanje u serijama, zapusen nos, curenje, svrab nosa, crvenilo, suzenje i svrab ociju, glavobolja, poremecaj cula mirisa, umor, promene na kozi, kasalj, otezano disanje… prvi su simptomi da je alergija na polen stigla.
Posto je terapija alergijskog rinitisa simptomatska, tj. bolest se ne moze trajno izleciti, posebnu paznju treba obratiti na preventivu.
Najbolja preventiva, bez obzira na to sta je uzrocnik alergije, jeste izbegavanje alergena.
1. Polen
Izbegavajte izlazak po suvom, vetrovitom vremenu. Cesto tusiranje ili kupanje uklonice alergene koji se zadrzavaju u Vasoj kosi ili na kozi.
2. Prasina
Dokazano je da se najveci broj grinja nalazi u spavacoj sobi. Redovno menjajte posteljinu, provetravajte madrace.
Redovno cistite podne povrsine vlaznim platnenim krpama.
Uklonite zavese, tepihe i tapacirani namestaj. Ukoliko niste u mogucnosti da tepihe zamenite cvrstim podnim oblogama, redovno ih perite.
Draperije i tapacirani namestaj treba da se redovno ciste usisivacem. Vazno je znati da se tokom ovog procesa, kao i tokom procesa menjanja posteljine alergeni komesaju i neko vreme zadrzavaju u vazduhu. Stoga bi alergicne osobe trebalo da borave neko vreme van prostorije, dok se cestice prasine ne slegnu.
3. Zivotinje
Ukoliko ne mozete da poklonite nekom svog kucnog ljubimca, cesto ga kupajte i drzite ga van kuce.
4. Plesni
Uklonite kucne biljke, cistite redovno zavese i prozore u kupatilu, kao i memljive zidove.
Koristite fen da zagrejete i promesate vazduh, kako biste sprecili nastanak plesni.

BILJNI LEKOVI U PREVENTIVI I TERAPIJI
Osim izbegavanja alergena, odredjeni lekovi, mogu se uspesno koristiti u preventivi, a da pri tome ne dovode do pojave nezeljenih reakcija. Razni medicinski pristupi u lecenju polenske kijavice slozni su u tome da sa lecenjem treba poceti u predsezoni, kada se jave tegobe, dakle vec u februaru i pocetkom marta.
Tragajuci za efikasnom i bezbednom preventivom i terapijom, sve siru primenu nalaze homeopatski lekovi, koji su bazirani na biljnim principima. Oni podsticu odbrambene mehanizme organizma i time aktiviraju moc samoizlecenja. Ovaj prirodni nacin lecenja stotinama godina je prisutan u Evropi, a od pre par godina i na nasem trzistu moze se na}i kombinovani homeopatski lek nemackog porekla – POLINOL.
U njegov sastav ulazi prirodni kortikosteroid Cardiospermum, koji ima slican mehanizam delovanja kortiko-preparatima, ali nema nezeljenih efekata.
Sadrzi i biljku Galphimia glauca, koja potice iz Juzne Amerike, gde se tradicionalno koristi za lecenje astme i alergija. Ovaj biljni lek koristi se preventivno, 4-6 nedelja pre pojave alergena, a moze se primenjivati i kada simptomi vec pocnu tj.u akutnoj fazi polenske kijavice. Terapijsko dejstvo koje ispoljava je antiinflamatorno, antiedematozno, ublazava svrab i sekreciju, normalizuje nivoe medijatora alergijske reakcije a pri tom ne izaziva pospanost i usporenost reakcija.
Zbog visoke bezbednosti nalazi primenu kod svih onih pacijenata kojima je potrebno ograniciti upotrebu antihistaminika, steroida i sl.
Polinol ima nespecificno hiposenzibilirajuce dejstvo, sprecava komplikacije alergijskog rinitisa i smanjuje ucestalost recidiva, pa njegovo mesto u preventivi znacajno doprinosi poboljsanju kvaliteta zivota osoba koje pate od ovog oboljenja.

Casopis Apoteka br.64

Bred
Bred:
Related Post