X
    Categories: Opste

Astma i hronicna opstruktivna bolest


Bronhijalna astma i hronicna opstruktivna bolest pluca (hronicni bronhitis i emfizem pluca) su oboljenja disajnih puteva i

zbog toga tzv.inhalacioni put (udisanjem) primene lekova ima prednost nad ostalim (tablete, sirup ili injekcije).
Udisanjem se unose lekovi u obliku aerosola ili suvog praha, i to preko doziranog inhalatora aerosola (pumpice), inhalatora aktiviranog udisanjem, inhalatora suvog praha leka (npr. turbohaler) i aparata za inhalaciju (nebulizatori).
Prednosti ovakve primene lekova su: postizanje njihovih visokih koncentracija u disajnim putevima, primena malih doza i retka nezeljena dejstva. Glavni nedostatak je potreba za dobrom tehnikom inhalacije od koje zavisi terapijski efekat, pa bolesnike i roditelje dece sa astmom treba nauciti kako se pravilno koristi inhalator.
Cesto se koriste i posebni produzeci (komore, spejseri) koji olaksavaju upotrebu inhalatora. Deca mladja od dve godine treba da koriste pumpice sa produzetkom i maskom za lice ili nebulizator, a deca preko pet godina se mogu obuciti da sama uzimaju ovakvu terapiju.
Lekovi za brzo otklanjanje simptoma, sire disajne puteve. To su: salbutamol (poznat i kao Spalmotil ili Ventolin), terbutalin, fenoterol, ipratropium i njihove kombinacije (npr. Ventolin). Ovi lekovi se ne primenjuju stalno, vec samo »po potrebi«.
Dugotrajni preventivni lekovi se cesto koriste po nekoliko meseci, a koriste se i u periodima kada je bolesnik van pogorsanja.
Zato se bolesnici (posebno starije osobe) ponekad i ne pridrzavaju terapijskog rezima koji ukljucuje primenu ovih lekova, sto uveliko doprinosi sve vecoj pojavi teskih oblika bolesti i povecanom umiranju. Najintenzivnija antizapaljenska sredstva su hormonski lekovi – kortikosteroidi, koji se primenjuju u dugotrajnoj terapiji inhalacionim putem. Ovde spadaju i tzv. dugodelujuci bronhodilatatori – beta-2 agonisti (formoterol, salmeterol). Posebno je preporucljivo koristiti produzetke za inhalator koji sadrzi inhalacioni kortikosteroid, jer smanjuju mogucnost nastanka potencijalnih nezeljenih efekata (promuklost i pojava kandide u usnoj duplji) usled njihove duze primene.
Da bi se lek koji se primenjuje inhalacionim putem (posebno doziranim aerosolom) pravilno primenio i odgovarajuca doza leka u potpunosti iskoristila, bolesnike treba obavezno obuciti da ga ispravno koriste.

Pravilna upotreba inhalatora

Prema rezultatima brojnih istrazivanja, velikom broju ovih bolesnika niko ne objasni (niti proverava) kako se pumpica ispravno koristi. Cudno je, ali istinito, da preko 20% njih zaobidje uobicajene linije edukacije: lekar u ambulanti, lekar u bolnici, medicinska sestra, farmaceut.
Inhalator aerosola se koristi na sledeci nacin:
Udisanje leka se vrsi sporo.
1. Skinite poklopac i promuckajte pumpicu.
2. Izdahnite vazduh do kraja.
3. Stavite pumpicu u usta ili neposredno ispred usta. Kada pocnete da udisete, pritisnite vrh pumpice i nastavite spori udah.
4. Zadrzite dah 10 sekundi i izdahnite vazduh iz pluca.
5. Sacekajte 1 – 2 minuta pre ponovne primene pumpice (pre ponavljanja koraka od 1 do 4).

Komora (spejser) Vam pomaze da lakse koristite pumpicu.
Primena je sledeca:
1. Rasprsite jedanput lek iz pumpice u komoru.
2. Zatim udahnite duboko i zadrzite dah 10 sekundi.
3. Izdahnite vazduh u komoru.
4. Udahnite ponovo, ali ne rasprsavajte lek.
Najcesce greske pri upotrebi pumpice su sledece: brz udah (53%), izdah do kraja (49%), kratko zadrzan dah (38%), koordinacija pokreta istovremenog pocetka udaha i pritiska vrha pumpice (34%), ne muckanje pumpice pre pocetka primene (11%). Oko 80% ovih bolesnika uspeva da ispravi greske nakon kratkotrajne edukacije za pravilnu upotrebu doziranog aerosola.

Casopis Apoteka br.60

Astma – bolest 21.veka

Bred
Bred:
Related Post