Farmaceuti.com

  • Forum
  • Posao
  • Opste
  • Farmakologija
  • Iz casopisa
  • Apoteka
  • Home
  • English translate
  • Patološka fiziologija
  • Index bolesti
  • Akne
  • Indeks hemijskih reakcija
  • Vesti
Home TRETMANI AKNI Patološka fiziologija Astma

Astma

ASTMA


je oboljenje koje karakteriše hipersenzitivnost traheobronhijalnog stabla na različite bronhokonstriktorne stimuluse, što rezultuje pojavom povremenih, reverzibilnih suženja disajnih puteva zbog bronhospazma. Suženje obuhvata bronhije srednje veličine i bronhiole. Hipersenzitivnost nastaje zbog nesklada u broju i funkciji receptora na memrani ćelija glatkih mišića disajnih puteva, odnosno mastocita i bazofila (smanjenje aktivnosti beta-2, a povecanju aktivnosti alfa adrenergičkih i holinergičkih receptora). Napad mogu pokrenuti:

1) inhalacioni alergeni (polen, prašina od perja ili lana, spore plesni) koji pokreću reakcijuju imunološke preosetljivosti I tipa, oslobadjaju se medijatori iz mastocita i krvnih bazofila (histamin, leukotrijeni, prostaglandini);

2) udisanje hladnog vazduha, duvanskog dima, fizički napor, psihički faktori, uzimanje nekih lekova (aspirin, ibuprofen).

Inflamatorni agensi pokreću odgovor u 2 faze: 1. rana, odmah po unosu alergena (prvi simptomi nakon 10-15min). Karakteriše je bronhospazam (rezultat oslobadjanja medijatora iz mastocita obloženih IgE za koje se vezuju Ag). Može se inhibiriati bronhodilatatorima. 2. kasna, nakon 6-10h od unošenja alergena. Razvija se inflamatorna reakcija (edem, menja se funkcija epitela i otežava odstranjivanje sekreta) i povećava osetljivost na bronhokonstriktore.

Ektrizična astma, javlja se kod dece sa atopijskom konstitucijom, koja imaju porodičnu anamnezu na alergijska oboljenja (polenska kijavica, ekcem). Dokazana je velika uloga eozinofila, povećanje IgE i T2-Ly u serumu. Intrizična ili idiopatska astma javlja se kod starijih od 40 godina obično posle neke respiratorne infekcije. Ovi agensi ne povećavaju osetljivost bronhijalnog stabla, već samo izazivaju simptome astme u ljudi koji su vec predisponirani za ovakvo reagovanje. Promenjena je količina GMP u odnosu na AMP. Mešoviti oblik javlja se kod osoba koje reaguju na obe vrste stimulusa. Astmatični napad karakteriše jako otežan ekspirijum kroz edematozne, konstrikovane, mukozom prepunjene bronhiole i usled toga akumulacija vazduha distalno od mesta opstrukcije. Obično traje nekoliko min do nekoliko sati i završava se produktivnim kašljem kojim se izbacuje gust lepljiv sputum. Ako astmatični napad traje duže i ne povlači se na uobičajenu terapiju onda govorimo o statusu asmatikusu koji se može završiti letalno zbog poremećaja srčanog ritma ili asfiksije.

Jun 29, 2007AquArius

Slicni clanci:

  1. Dermatitis
  2. Kašalj kod dece
  3. Poremećaj kontraktilnosti miokarda
  4. Lečenje kožnih upala kortikosteroidima
DijarejaOpstruktivna bolest pluća
Tags
lekovilekapotekaterapijainfekcijakozahranabolestantibioticilečenjepreparatibakterijeishranalekarfarmaceutkrvmastihormonidijabetestrudnocaupalaKarcinomkortikosteroidipacijentvirusbolastmaapotekeholesterolreceptorikiselinadepresijareceptinfarktinfekcijezdravljemlekoproteiniLEKARIPharmexpertkasaljekcemalergijareceptortumor
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajednicko vlasnistvo vlasnika www.farmaceuti.com sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je iskljucivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatrazite odobrenje od vlasnika www.farmaceuti.com sajta ili autora teksta.
O sajtu
Sitemap
Politika privatnosti
Uslovi koriscenja
Diclaimer

Prijavi gresku
2006-2023 © "Farmaceuti.com", all rights reserved - sva prava zadrzana